Сви наоружани до зуба: Компликован рат у Нагорно Карабаху /видео/

Обе стране у сукобу у Нагорно Карабаху, окренуте су војничкој традицији јер знају да имају проблем који ће једног дана морати да буде решен. Иако је Азербејџан богатији, није за претходних 30 година успео да поврати ту област, а предност Јермена у Карабаху је - територија која је погодна за одбрану.
Sputnik

Сукоб у Нагорно Карабаху био је ове недеље тема и наше емисије Свет са Спутњиком, у којој су се официр у пензији професор Илија Кајтез и Слободан Анђелковић с Факултета за међународну политику и безбедност сагласили да је ситуација на јужном Кавказу веома компликована.

Председници Русије, САД и Француске усвојили изјаву о Карабаху

Према подацима института који се баве наоружањем Јереван и Баку издвајају пет, односно четири одсто БДП за набавку наоружања што их сврстава међу 15 држава у свету које највише улажу у ту област.

„Азербејџан ће имати проблема, јер су Јермени јако вични војници. Бране се, а територија је погодна за одбрану, то су кланци, планине. Од 150.000 Јермена у Нагорно Карабаху 20.000 су војници, Азербејџан има 75.000, а јерменска војска у Јерменији броји 45.000 војника. И према неким показатељима територија Нагорно Карабаха, наоружана је до зуба”, рекао је Кајтез.

Слободан Анђелковић с Факултета за међународну политику и безбедност подсећа да сукоб у региону траје 30 година и да су за то време обе земље улагале у систем одбране који углавном потиче из совјетског времена.

„Наследиле су одређену технику и у међувремену су набављали, Јерменија од Русије, Азербејџан углавном од Турске“, казао је Анђелковић.

Цео разговор о сукобу у Нагорно Карабаху можете погледати у видео прилогу.

Прочитајте још:

 

 

Коментар