Сукоб у Нагорно Карабаху био је ове недеље тема и наше емисије Свет са Спутњиком, у којој су се официр у пензији професор Илија Кајтез и Слободан Анђелковић с Факултета за међународну политику и безбедност сагласили да је ситуација на јужном Кавказу веома компликована.
Према подацима института који се баве наоружањем Јереван и Баку издвајају пет, односно четири одсто БДП за набавку наоружања што их сврстава међу 15 држава у свету које највише улажу у ту област.
„Азербејџан ће имати проблема, јер су Јермени јако вични војници. Бране се, а територија је погодна за одбрану, то су кланци, планине. Од 150.000 Јермена у Нагорно Карабаху 20.000 су војници, Азербејџан има 75.000, а јерменска војска у Јерменији броји 45.000 војника. И према неким показатељима територија Нагорно Карабаха, наоружана је до зуба”, рекао је Кајтез.
Слободан Анђелковић с Факултета за међународну политику и безбедност подсећа да сукоб у региону траје 30 година и да су за то време обе земље улагале у систем одбране који углавном потиче из совјетског времена.
„Наследиле су одређену технику и у међувремену су набављали, Јерменија од Русије, Азербејџан углавном од Турске“, казао је Анђелковић.
Цео разговор о сукобу у Нагорно Карабаху можете погледати у видео прилогу.