У последњих 12 месеци, наша планета је у просеку топлија за 1,3 степена у односу на прединдустријски период, показују подаци европске Европске опсерваторије за Земљу.
Сервис Коперникус клајмат чејнџ наводи да су 2020. и 2016. година међу најтоплијим у историји, преноси АФП.
У извештају УН о климатским променама, наведено је да би пораст температуре од 1,5 степени у односу на прединдустријски период могао да изазове драматичне промене у животу на Земљи.
Научници наводе да пораст температуре већ за један степен Целзијуса доводи до таласа врућина, суша и тропских олуја, које могу да буду још деструктивније због раста нивоа мора.
Према подацима климатолога, 19 од последњих 20 година су најтоплије откад су почела прецизна мерења крајем 19. века.
Од краја седамдесетих година 20. века, температура на Земљи у просеку расте 0,2 степена на сваких 10 година, наводе из ЕУ опсерваторије.
Температуре у септембру ове године биле су посебно високе у Сибиру и Арктичком кругу.
Такође, посебно је био погођен Блиски исток, где су забележене највише историјске температуре у Турској, Израелу и Јордану.
Врелина је забележена и у деловима Северне Африке и на Тибету, док је у Лос Анђелесу забележена температура од чак 49 степени Целзијуса, што је још један рекорд.
Широм Калифорније још бесне пожари, највећи у историји те америчке државе.
„Септембар 2020. године био је за 0,05 степени топлији него септембар 2019, који је до тада био најтоплији у историји“, саопштили су из Коперникус клајмат чејнџа.
Температурни рекорд посебно је значајан будући да је измерен у месецу када се појавила „Ел Ниња“, метеоролошки феномен који иначе доноси захлађење.
У међувремену, арктички лед се толико истопио да је доспео на други најнижи ниво од када постоје сателитски снимци, а мањи је био само 1978. године.
Студија која је недавно објављена показује да је ниво леда на Гренланду најмањи у последњих 12.000 година.
Прочитајте још: