У оквиру истраживања, објављеног у журналу „Environmental Research“, анализирана су мождана стања 186 преминулих младих особа из Мексико Ситија, узраста између 11 месеци и 27 година. У мозгу сваке преминуле особе, обухваћене истраживањем, пронађени су трагови загађења.
Те загађене честице налазиле су се у пределу мозга пресудном за развој Паркинсонове болести, а научници верују да су оне могле да уђу у људски систем кроз нос или црева.
Ова студија је још у почетној фази, указала је професорка са Универзитета Ланкастер и један од аутора истраживања, Барбара Матер.
Она је за „Гардијан“ навела да резултати истраживања поткрепљују теорију о постојању директне везе између неуродегенеративних болести и загађења.
Уколико та веза буде потврђена, то може да постане велика брига за човечанство, имајући у виду да око 90 одсто људи на Земљи живи у подручјима у којима ниво загађења ваздуха прелази границе које је поставила Светска здравствена организација.
Према извештају СЗО из 2016. године, око три милиона смртних случајева на годишњем нивоу повезано је са последицама загађеног ваздуха.
Прочитајте још:
- Људски век све краћи: Истраживање показало шта је највећи ризик по здравље, а није вирус
- Научници: Вишејезичност спречава развој Алцхајмерове и Хантингтонове болести
- Италијански научници тврде: Ковид 19 може да се шири и загађеним ваздухом