Студија је истраживала колико су маске ефикасне у заштити од вируса корона и спроведена је у априлу. Како наводе аутори, понудили су је многим научним часописима, али су одбијени, преноси РТ.
Половина учесника истраживања носило је маске, док друга половина није у току месец дана. Потом су тестирани на вирус корона и антитела.
Аутори студије не желе да говоре о њеним резултатима, али тврде да угледни научни часописи, као што су „Лансет“, „Њу Ингланд џурнал оф медисин“ или „Америкен медикал асосијејшн џурнал“, нису хтели да је објаве не због тога што је лоше спроведена или што јој методологија није била добра, већ због њених резултата.
„Не можемо да говоримо о томе чиме нису били задовољни. Да бисмо то урадили, морали бисмо да саопштимо резултате до којих смо дошли. А то не желимо док не буде објављена“, рекао је Кристијан Торп-Педерсен, професор и шеф истраживачког одељења у Норт Зиланд болници у Данској.
Новинар „Њујорк тајмса“ Алекс Беренсон објавио је и-мејл који је добио од Томаса Ларса Бенфилда, професор на Универзитету Копенхаген и једног од аутора студије, који је на питање када ће студија бити објављена, одговорио „када неки часопис буде довољно храбар да је објави“.
Од почетка пандемије вируса корона води се научна дебата о томе колико маске штите, а многи здравствени званичници у различитим земљама мењали су мишљење о томе, укључујући и оне из Светске здравствене организације.
Прочитајте још: