Институт је уврштен у санкциони списак (СДН листу). То значи да се активе института у Америци замрзавају, а да је америчким држављанима забрањено да послују са њим. Такве мере усвојене су у складу са са законом „О борби против америчких противника путем санкција“ (CAATSA).
Министарство финансија је појаснило да је донело одлуку о увођењу санкција због наводног коришћења штетног компјутерског програма Тритон у августу 2017. године током хакерског напада на нафтно хемијско постројење на Блиском истоку. САД су дошле до закључка да је напад изведен уз помоћ Централног научно-истраживачког институт за хемију и механику, који је „пружио специјално припремљена средства, која су омогућила тај напад“.
„Руске власти настављају своје опасно деловање у сајбер-пространству, које је усмерено против Сједињених Америчких Држава и њихових савезника. Наша администрација ће наставити активно да штити животно важну инфраструктуру САД од свих, који покушају да јој нашкоде“, изјавио је амерички министар финансија Стивен Мнучин.
Раније је америчко Министарство правде и ФБИ оптужили шест држављана Русије за хакерске нападе. Они су осумњичени за умешаност у ширење вируса НотПетја 2017. године. Како тврде представници Министарства и ФБИ, оптужени су официри ГРУ и организовали су, између осталог, сајбер нападе на Олимпијаду у Јужној Кореји 2018. године.
Руске власти су више пута одбацивале оптужбе Запада о сајбер-нападима.
Прочитајте још: