Институт је уврштен у санкциони списак (СДН листу). То значи да се активе института у Америци замрзавају, а да је америчким држављанима забрањено да послују са њим. Такве мере усвојене су у складу са са законом „О борби против америчких противника путем санкција“ (CAATSA).
Министарство финансија је појаснило да је донело одлуку о увођењу санкција због наводног коришћења штетног компјутерског програма Тритон у августу 2017. године током хакерског напада на нафтно хемијско постројење на Блиском истоку. САД су дошле до закључка да је напад изведен уз помоћ Централног научно-истраживачког институт за хемију и механику, који је „пружио специјално припремљена средства, која су омогућила тај напад“.
„Руске власти настављају своје опасно деловање у сајбер-пространству, које је усмерено против Сједињених Америчких Држава и њихових савезника. Наша администрација ће наставити активно да штити животно важну инфраструктуру САД од свих, који покушају да јој нашкоде“, изјавио је амерички министар финансија Стивен Мнучин.
Today, @USTreasury sanctioned a Russian government research institution connected to the destructive Triton malware. https://t.co/tgnYg4p52i
— Steven Mnuchin (@stevenmnuchin1) October 23, 2020
Раније је америчко Министарство правде и ФБИ оптужили шест држављана Русије за хакерске нападе. Они су осумњичени за умешаност у ширење вируса НотПетја 2017. године. Како тврде представници Министарства и ФБИ, оптужени су официри ГРУ и организовали су, између осталог, сајбер нападе на Олимпијаду у Јужној Кореји 2018. године.
Руске власти су више пута одбацивале оптужбе Запада о сајбер-нападима.
Прочитајте још: