Спутњик сазнаје: Русија нуди Србији заједничку производњу вакцине „Спутњик V“

Русија жели да помогне, као што је урадила у првом таласу пандемије, дезинфиковала болнице, целе градове, слала лекарске тимове, тако и прву вакцину против вируса корона жели да производи заједнички са Србијом. Овакав договор већ има са пет земаља, Србија јесте најмања међу њима, али је једнако важна.
Sputnik

Ово за Спутњик каже Наталија Шатилина, заступник руске компаније „Смарт тех“ у евентуалним преговорима о сарадњи са нашом земљом у заједничкој производњи вакцине против вируса корона.

Спутњик сазнаје: Русија нуди Србији заједничку производњу вакцине „Спутњик V“

Она додаје да је предлог о сарадњи већ представила надлежнима у Србији:

„Обавештено је Министарство здравља, контактирали су ме из кабинета министра да ми кажу да су примили предлог, чекам одговор, знам да је за то потребно време. Компанија ме је овластила за преговоре са Србијом, то је приоритет, али и за државе у окружењу, пре свега Републику Српску и Црну Гору. И они су већ обавештени о томе да овај предлог сарадње са Русијом постоји“, каже Шатилина.

Она додаје да су стручњаци из Русије сигурни да у нашој земљи постоје фармацеутске компаније које могу да одговоре на овај изазов, а да је он највећи за наше научнике, јер је, каже, најлакше увести готове ампуле.

„Оваква сарадња је генерални принцип када је у питању ’Спутњик V‘. Компанија нуди технологију, а вакцина се производи и пакује на територији земље чија власт прихвати сарадњу. Воде се тиме да сваки производ, а посебно фармацеутске индустрије, свака држава жели прво да провери у својим лабораторијама. Ово што компанија нуди Србији, већ се одвија у другим земљама, заједничка лабораторијска испитивања тренутно се обављају у Белорусији, Казахстану, Индији, Венецуели и Уједињеним Арапским Емиратима“, каже наша саговорница.

Спутњик сазнаје: Русија нуди Србији заједничку производњу вакцине „Спутњик V“

Подсетимо, вакцина „Спутњик V“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.

Тренутно су у току пострегистрациона испитивања у којима учествује 40 хиљада добровољаца, а нежељене ефекте лек не изазива код 85 одсто вакцинисаних.

Очекује се да ће први резултати ових испитивања бити објављени до краја месеца, када би требало да почне и масовна вакцинација против короне у Руској Федерацији.

Руске власти су саопштиле да се већ формирао ред држава које желе да уђу у регистарски досије „Спутњик V“, било као заједнички произвођачи или као купци вакцине против вируса корона.

Спутњик сазнаје: Русија нуди Србији заједничку производњу вакцине „Спутњик V“
Коментар