Велика Британија планира велику кампању против Русије

Велика Британија креће у напад на Русију, мада она то назива „контранападом“. Резултат следеће антируске кампање сигурно ће бити нови, софистициранији фејкови и низ неутемељених оптужби.
Sputnik

Требало је одавно да се навикнемо на то. Али изгледа да Лондон сада има кампању дезинформација против Русије на сасвим новом нивоу, уз коришћење војске и специјалних снага.

Из чије кухиње излазе опсесивне америчке фобије да Русија шири дезинформације о корони

Овај закључак се може извући из открића листа „Тајмс“ који, позивајући се на анонимне владине изворе, извештава да Владин штаб за комуникације (GCHQ)  покреће офанзивну сајбер операцију која има за циљ да поткопа пропаганду против вакцине, коју шире непријатељске државе. Објашњења којима лист аргументује ову изјаву не остављају никакву сумњу да је реч искључиво о једној држави — о Русији. 

Штавише, очигледно је реч о заједничкој операцији неколико британских специјалних служби. Владин штаб за комуникације је званично до структуре Министарства спољних послова, док у оквиру Заједничког обавештајног комитета блиско сарађује са МИ5, МИ6 и британском војном обавештајном службом. Поред тога, „Тајмс“ наводи да 77. армијска бригада, сајбер формација која је створена пре пет година за психолошке специјалне операције на друштвеним мрежама и интернету, учествује у операцији против Русије. Судећи по размерама укључених снага, ресурси који су искоришћени су прилично велики. 

Наводну је сву ову грандиозну збрку изазвала „руска кампања дезинформација против британске вакцине против вируса корона“ — вакцине која још увек није створена, и вероватно на крају неће ни бити створена. Подсетимо да ова подмукла кампања, коју је наводно покренула Русија, постоји искључиво у машти. И највероватније ју је измислила управо редакција „Тајмса“, која је без икаквих доказа оптужила Москву да покушава да дискредитује непостојећу вакцину. Сада је она изнела причу о почетку „контранапада“ на Русију. Из овога се може претпоставити да је овај, некада угледни лист, постао саставни део те специјалне операције. 

Ми засад можемо само да нагађамо о томе шта нам припремају британске специјалне службе. Међутим, из кратког коментара извора „Тајмса“ наводи се да ће Владин штаб за комуникације користити исте инструменте против Русије које је Лондон користио против Исламске државе и „терористичке пропаганде“. Овај штаб је и раније известио да се већ бавио сајбер нападима против интернет ресурса који су повезани са исламистима, укључујући и Ал Каиду. Мада, и сам признаје да је ово само „врх леденог брега“. 

Шта се налази на дну „леденог брега“ може се проценити по бројним скандалима око неких британских структура, које су на овај или онај начин повезане са владиним наредбама на пољу психолошких операција у иностранству. Најшокантнији од њих се односио на откривање метода рада познате лондонске ПР компаније Bell Pottinger, која већ дужи низ година сарађује са владама Британије и САД. У јесен 2016. године бивши запослени у овој компанији говорили су о томе како су, испуњавајући наредбе Пентагона и ЦИА, неколико година били ангажовани у тајним информативним операцијама у Ираку. 

Значајан део њиховог рада било је стварање лажних видео снимака, филмова, наводно „вести“, па чак и сапуница које су требале да изгледају као аутентични „арапски“ производ. Користећи оригиналне снимке пропагандиста Ал Каиде, британски стручњаци за односе са јавношћу су направили лажне видео снимке који су јавности представљени као филмови исламских терориста како би их дискредитовали. Тешко је рећи колико је укупно таквих фалсификата направљено, али о размерама овог пројекта сведочи буџет — Пентагон је од 2007. до 2011. године само овој компанији исплатио 540 милиона долара. Према подацима Бироа за новинарска истраживања, више од 40 таквих структура је било активно у Ираку.  

Као резултат низа скандала који укључују више него контроверзне методе рада, Bell Pottinger је на крају био затворен. Међутим, даљи догађаји су показали да Британци активно користе исту методологију рукама других компанија. На пример, један од главних подузимача британске владе и обавештајних служби током три деценије била је компанија SCL Group (бивша Strategic Communication Laboratories), која се специјализовала за психолошке специјалне операције широм света. Њене методе рада су постале надалеко познате захваљујући скандалу око њене подружнице — Кембриџ аналитика.

Лондон — носилац антируске кампање

Руководиоци те компаније су отворено признали (не слутећи да их тајно снимају): „Ако радимо, можемо да направимо лажне налоге или веб странице. Појављујемо се као студенти који раде на истраживачким пројектима за универзитете, можемо бити туристи. Постоји много опција...Имамо пуно искуства у овоме“. Уз то, радило се само о методама компаније SCL, али светски медији су се обрушили на њену подружницу, и то искључиво зато што је она 2016. године радила за Доналда Трампа. На крају, Cambridge Analytica је уништена, а њена матична структура је такође најавила своје затварање. Међутим, с времена на време се појављују скандали, који указују на то да су фрагменти SCL, под другим именима, и даље активно укључени у развој владиних наредби на Западу. 

Не може се искључити да ће они или особе повезане са њима, бити употребљени у кампањи „вакцина“ која се развија против Русије, поготово зато што имају богато искуство рада у „руском“ правцу у Украјини. 

Када смо већ код Украјине… Не може се искључити да су недавна мистериозна посета председника ове државе Владимира Зеленског лондонском седишту МИ6 и тајни састанак тамо са њеним директором Ричардом Муром, на овај или онај начин повезани са почетком специјалне операције против Русије. Председник Украјине је признао да је састанак био о „проблему сузбијања дезинформација и лажних вести“. А онда је са говорнице Врховне раде јавно позвао украјинске „стручњаке за стварање фалсификата и дезинформација“ да раде на овом задатку који је постављен у Лондону.

Зашто је искусним британским специјалистима у психолошким операцијама била потребна помоћ Украјине? Ствар је у томе да је истрага о методама Bell Pottinger у Ираку показала да су у овом прљавом послу стварања фејкова неопходни изворни говорници језика на којем се шире дезинформације. За стварање лажних видео снимака Ал Каиде, ангажовано је до 300 људи, од којих је значајан део Ирачани. Ако британске тајне службе одлуче да користе исте методе против Русије, очајнички ће им требати компетентни изворни говорници руског језика. Јасно је у којој земљи их је најбоље тражити.  

Москва: САД и савезници страсно воле антируске кампање

Тако да се може замислити којим ће методама Британци напасти Русију. Ако се одлуче за исти арсенал мрачних операција који користе на Блиском истоку, онда се може очекивати појава лажних видео снимака, видео снимака на руском језику, провокативних објава на интернету, које ће се користити за даље оптужбе против Русије. Штавише, судећи по искоришћеним ресурсима, планирана је кампања у великим размерама. И Русија мора бити спремна за ово. 

Западни извори тврде да се то ради како би се спречили покушаји Москве да „посеје сумњу у могућност стварања поуздане вакцине против вируса корона“. Занимљиво је да је британски премијер Борис Џонсон пре неки дан, говорећи у свом парламенту, јавно изразио сумњу у могућност стварања поуздане вакцине. Ако пратимо логику оптужби против Русије, већ је откривен један „агент кампање против вакцине“. Само Русија с њим нема никакве везе. 

Прочитајте још:

Коментар