00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Из чије кухиње излазе опсесивне америчке фобије да Русија шири дезинформације о корони

© Flickr / Geoff LivingstonНовац локалних самоуправа који је до сада био намењен финансирању медија чији су оснивачи локалне самоуправе по правилима новог Закона о јавном информисању, биће расподељен на конкурсу, додељен за пројекте које као најбоље оцене чланице Медијске заједнице, које у конкурсним комисијама имају већину.
Новац локалних самоуправа који је до сада био намењен финансирању медија чији су оснивачи локалне самоуправе по правилима новог Закона о јавном информисању, биће расподељен на конкурсу, додељен за пројекте које као најбоље оцене чланице Медијске заједнице, које у конкурсним комисијама имају већину. - Sputnik Србија
Пратите нас
Два америчка медија истовремено су објавила чланке са неутемељеним оптужбама Русије, у којима су оптужили Москву за дезинформације о пандемији вируса корона, који се шири САД. Кремљ је тврдње о наводној руској кампањи „дезинформација“ назвао „опсесивном фобијом“, док руски експерти то виде као део америчке предизборне кампање.

Једино се још дебатује о томе из чије кухиње су изашле те теорије завере – да ли су их измисли амерички новинари у нади да ће охрабрити своје шефове или је ово још једна инјекција америчких обавештајних служби.

Председник Комитета Државне думе за међународне послове Леонид Слуцки сматра да је ово „предизборни фејк“ и да демократе настављају да пласирају митове о Русији како би дискредитовали актуелне америчке власти.

Републиканци су прогласили Кину одговорном за неуспех националног здравственог система, док демократе и даље упорно настављају да гаје митове о руском уплитању у америчке унутрашње политичке процесе. Суштина је да и једни и други покушавају да оправдају своје грешке и поразе, као и да скину са себе одговорност за кризу насталу у земљи.

Руски експерти подсећају да Русија за разлику од САД никада није оптуживала друге земље и увек је потенцирала да не треба тражити кривце, већ да се треба ујединити у борби против ове пошасти, док су САД прве оптужиле Кину за ширење вируса корона.

„Руска карта“ остаје елемент америчке предизборне кампање

Целу причу су закувала два америчка листа - „Асошијетед прес“ и „Њујорк тајмс“, која су објавила чланке у којима се Русија оптужује за ширење дизинформација о пандемији. Како су навели, бивши агенти Главне обавештајне управе Русије (ГРУ) наводно објављују информације у покушају да утичу на расположење Американаца. Према медијским изворима, Русија настоји да утиче на ток председничких избора у САД, који ће бити одржани у новембру.

Ово, уосталом, није први пут да западни медији и званичници оптужују Русију, а такође и Кину да „продубљују страх од пандемије, изазивају панику и неповерење на Западу“ како би наводно спровеле кампању дезинформација и довеле у сумњу начин на који САД поступају са кризом и одвратили пажњу од њихове борбе против пандемије.

Зудин истиче да „руска карта“ и даље остаје један од најважнијих елемената предизборне кампање демократа против америчког председника Доналда Трампа.

„Ништа се није променило у оптужбама САД и ништа се не може променити, будући да су последњих година америчке политичке елите постигле стабилан антируски консензус. Самим тим, изјаве председника Доналда Трампа да би желео да има добре односе са Русијом изгледају као потпуни изузетак, а сви остали су агресивно антируски расположени. То даје америчким медијима основа за такве написе“, каже за Спутњик руски експерт Алексеј Зудин.

Разлог за то је, сматра експерт, комбинација америчке изборне кампање и веома тешке ситуације повезане са вирусом корона.

„Као што знате, главни медији у САД симпатишу демократе, којима је главни непријатељ Русија, па они обично објављују антируске чланке са таквим оптужбама", појаснио је Зудин.

Антируска реторика ће се наставити

Такве оптужбе Русије политиколози сматрају „резултатом антируске опсесије“, а Зудин их сматра „неоснованим“.

„Овде чак није интересантно ни то што амерички медији ни овог пута не наводе своје изворе, већ је занимљиво да сами материјали на које се ти медији позивају, судећи по опису, не носе никакав пропагандни или необјективан карактер. Главна мисао је потпуно исправна – да се Русија много боље сналази у борби са пандемијом вируса корона него САД“, истиче Зудин.

Ситуација са вирусом корона у Русији се смирује, а број зараженихж у последња два месеца се постепено смањује. Према подацима, број откривених нових случајева сада је скоро упола мањи него на врхунцу у мају. У том контексту, експерти напомињу да се Русија не бави „дезинформацијама“, него стварањем вакцине против ковида 19 и подсећају да је Москва и другим земљама пружала максималну помоћ у борби против пандемије. Између осталог, циљ ове антируске кампање тумачи се и као покушај да се неутралише позитиван ефекат руске помоћи Италији и другим земљама у борби против короне. Може се очекивати је да ће се информациони рат против Русије наставити, као и покушаји дискредитације.

Такође, руски експерти су сигурни да ће антируска реторика Вашингтона расти како се буду приближавали председнички избора у САД. Сада Русију оптужују не само да се наводно меша у предстојеће америчке изборе, него и да спроводи кампању дезинформација са истим циљевима који су јој раније приписивани - подривање америчке демократије, слабљење америчког политичког система, дискредитацију америчких вредности итд.

Све то је намењено за „унутрашњу употребу“, а америчким политичарима је за то потребан спољни непријатељ.

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала