Прва грешка је било очигледно незнање Сједињених Америчких Држава о предстојећем рату у региону. Лист наводи да је у марту заменик државног секретара Америке Стивен Биган одобрио наставак америчке војне помоћи Азербејџану, пошто се Баку обавезао да ће дипломатским путем решавати територијалне спорове.
„Да ли су Биган и Стејт департмент лагали? Или их је Азербејџан преварио? Зашто је америчка амбасада у Бакуу изненађена?", питао је аутор материјала.
У чланку се такође наводи да је Баку координирао војне планове са Турском.
Друга грешка америчких специјалних служби је кратковидост у вези са руским акцијама у региону. Америчка обавештајна службаније могла да предвиди размештање руских мировних снага у зону сукоба Нагорно-Карабах, до које је дошло као резултат директних преговора Москве, Јеревана и Бакуа, а не путем механизама Минске групе ОЕБС-а, чији су САД један од ко-председника заједно са Русијом и Француска.
Трећи неуспех америчке обавештајне службе повезан је са незнањем Сједињених Америчких Држава о детаљима преговора о Нагорно-Карабаху између руског председника Владимира Путина и његовог турског колеге Реџепа Ердогана.
Подсетимо, лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 9. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Како је саопштило Министарство одбране Русије, у саставу руског мировног контингента у зони сукоба у Нагорно-Карабаху биће 1960 војника, 90 оклопних транспортера, 380 јединица аутомобилске и специјалне технике.
Прочитајте још: