Обама у својим мемоарима: Медведев је био „оличење нове Русије"

Бивши амерички председник Барак Обама помиње у својим мемоарима „Обећана земља“ Дмитрија Медведева, који је 2009. године био председник Руске Федерације, карактеришући га као „оличење нове Русије“.
Sputnik

„Председник Дмитриј Медведев био је оличење нове Русије: млад, модерно обучен у европском стилу“, наводи Обама у својим мемоарима. Бивши амерички председник додао је да је Медведев „очигледно, разумео енглески, иако је више волео да разговара уз преводиоца“.

Обама пише о свом првом састанку са руским лидером у Лондону априла 2009. године уочи самита „Г20“. Четрдесет четврти амерички председник наглашава да му је од свих лидера земаља БРИКС-а који су присуствовали самиту највише био интересантан састанак са Медведевом.

Међу разлозима за састанак Обама наводи „посебно низак ниво америчко-руских односа“ и оружани грузијско-јужноосетински сукоб у августу 2008. године.

САД обелоданиле документа: Обама планирао да повеже Трампа са Русијом

„Моја администрација се надала да ће започети оно што смо назвали 'ресетовањем' односа са Русијом, започињући дијалог ради заштите наших интереса, подршке нашим демократским партнерима у региону и успостављања сарадње у постизању наших циљева неширења нуклеарног оружја и разоружања“, рекао је бивши амерички лидер.

„Изненадио нас је неочекивани предлог да америчкој војсци дозволи да користи руски ваздушни простор за транспорт трупа и опреме у Авганистан. То је алтернатива која би смањила нашу потпуну зависност од скупих и не увек поузданих пакистанских рута снабдевања“, рекао је Обама.

Он такође није очекивао да ће руски лидер „ићи толико далеко да призна да су ирански нуклеарни и ракетни програми еволуирали много брже него што је очекивала Москва“.

Дискусија о нуклеарном програму

Дмитриј Медведев и Барак Обама скоро сваке недеље разговарали су телефоном о иранском нуклеарном програму и увођењу санкција Савета безбедности Уједињених нација против Техерана, наводи бивши председник САД у својим мемоарима.

Обама не жели са Бајденом: Супруга би ме одмах оставила

Пише и о томе како је Вашингтон 2010. године обезбедио подршку Москве и Пекинга у усвајању Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1929, која предвиђа значајно пооштравање санкција Ирану у вези са развојем његовог нуклеарног програма.

„Ангажовање Русије и Кине био је заједнички напор нашег тима. (У то време америчка државна секретарка и стална представница при Уједињеним нацијама Хилари Клинтон и Сјузан Рајс провеле су време убеђујући, шармирајући и понекад претећи својим руским и кинеским колегама). На маргинама сваког међународног самита којем сам присуствовао, он и ја смо нашли могућност да превазиђемо несугласице у преговорима. Како смо се приближавали датуму гласања у Савету безбедности, разговарали смо телефоном на недељном нивоу. 'Уши нас боле', нашалио се на крају једног таквог дугог разговора", написао је бивши амерички лидер.

 

Прочитајте још:

Коментар