„Председник Дмитриј Медведев био је оличење нове Русије: млад, модерно обучен у европском стилу“, наводи Обама у својим мемоарима. Бивши амерички председник додао је да је Медведев „очигледно, разумео енглески, иако је више волео да разговара уз преводиоца“.
Обама пише о свом првом састанку са руским лидером у Лондону априла 2009. године уочи самита „Г20“. Четрдесет четврти амерички председник наглашава да му је од свих лидера земаља БРИКС-а који су присуствовали самиту највише био интересантан састанак са Медведевом.
Међу разлозима за састанак Обама наводи „посебно низак ниво америчко-руских односа“ и оружани грузијско-јужноосетински сукоб у августу 2008. године.
„Моја администрација се надала да ће започети оно што смо назвали 'ресетовањем' односа са Русијом, започињући дијалог ради заштите наших интереса, подршке нашим демократским партнерима у региону и успостављања сарадње у постизању наших циљева неширења нуклеарног оружја и разоружања“, рекао је бивши амерички лидер.
„Изненадио нас је неочекивани предлог да америчкој војсци дозволи да користи руски ваздушни простор за транспорт трупа и опреме у Авганистан. То је алтернатива која би смањила нашу потпуну зависност од скупих и не увек поузданих пакистанских рута снабдевања“, рекао је Обама.
Он такође није очекивао да ће руски лидер „ићи толико далеко да призна да су ирански нуклеарни и ракетни програми еволуирали много брже него што је очекивала Москва“.
Дискусија о нуклеарном програму
Дмитриј Медведев и Барак Обама скоро сваке недеље разговарали су телефоном о иранском нуклеарном програму и увођењу санкција Савета безбедности Уједињених нација против Техерана, наводи бивши председник САД у својим мемоарима.
Пише и о томе како је Вашингтон 2010. године обезбедио подршку Москве и Пекинга у усвајању Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1929, која предвиђа значајно пооштравање санкција Ирану у вези са развојем његовог нуклеарног програма.
„Ангажовање Русије и Кине био је заједнички напор нашег тима. (У то време америчка државна секретарка и стална представница при Уједињеним нацијама Хилари Клинтон и Сјузан Рајс провеле су време убеђујући, шармирајући и понекад претећи својим руским и кинеским колегама). На маргинама сваког међународног самита којем сам присуствовао, он и ја смо нашли могућност да превазиђемо несугласице у преговорима. Како смо се приближавали датуму гласања у Савету безбедности, разговарали смо телефоном на недељном нивоу. 'Уши нас боле', нашалио се на крају једног таквог дугог разговора", написао је бивши амерички лидер.
Прочитајте још: