Током студије, јапански и немачки научници су убризгали ген назван АРХГАП11Б, задужен за матичне ћелије у људском мозгу, у фетусе мајмуна мармозета, наводи се у саопштењу о истраживању.
Они су открили да је мозак примата убрзо постао сличнији човеку – развио је већи, напреднији неокортекс, наводи се у студији објављеној у часопису Сајeнс у јуну.
Неокортекс је дубоко избраздани спољни слој мозга који је укључен у процесе размишљања, задужен је за језик, свесну мисао и друге важне функције.
Ген АРХГАП11Б је можда проузроковао ширење неокортекса током људске еволуције, сматрају истраживачи, a uтврђено је да генетски модификовани мозгови мармозета опонашају природне наборе, бразде и удубљења у људском мозгу, што је еволуциона особина људи која је довела до повећањеа површине неурона (нервних ћелија).
Према сликама које су објавили истраживачи, модификовани мозак мајмуна се готово удвостручио за око 100 дана развоја фетуса.
„Открили смо да је неокортекс уобичајеног мозга мајмуна мармозета заиста увећан и да је површина мозга избразданија“, рекао је аутор студије Михаел Хајде са Института за молекуларну ћелијску биологију и генетику Макс Планк.
Истраживачи су овај поступак извели код седам фетуса мармозета али су одлучили да побаце фетусе мајмуна због несагледивих последица, наводи се у саопштењу, преноси „Њујорк пост“.
Студија, коју су спровели Институт за молекуларну ћелијску биологију и генетику Макс Планк и Централни институт за експерименталне животиње у Јапану, подсећа на филм „Успон планете мајмуна“ из 2011. године, у којем се раса генетски модификованих примата окренула против људи и завладала Земљом.