Немачки медији: Будућност „отвореног неба“ сада у рукама Русије и Европе

Након повлачења Сједињених Америчких Држава из Споразума о отвореном небу, тај споразум се нашао под претњом, а његова будућност зависиће пре свега од Русије и Европе, пише немачки „Шпигл“.
Sputnik

Како објашњава аутор чланка, Москва жели да сачува Споразум, али само уз поуздану гаранцију да Америци неће бити преношени обавештајни подаци о „отвореном небу“. Истовремено се наводи да је и Немачка заинтересована за спас договора.

„То је важан део европске архитектуре контроле наоружања“, истакао је раније шеф немачке дипломатије Хајко Мас.

Након Америке и Русија може изаћи из Споразума о отвореном небу

Са своје стране, Вашингтон је своје напуштање Споразума објаснио тиме да Москва наводно крши његове услове и да, конкретно, не дозвољава извођење осматрачких летова изнад Абхазије и Јужне Осетије. „Шпигл“ пише да, без обзира на међународни протест, Русија сматра те државе независним и да оне нису обухваћене условима споразума.

Истовремено, Кремљ оптужује Вашингтон за неиспуњавање споразума, позивајући се на „фактичку забрану“ осматрачких летова у регионима САД где нема писти за авионе АН-30Б, као и да је немогуће спровођење обавештајне активности на Аљасци и Хавајима. Како додаје немачки лист, Русија је и даље заинтересована за надгледање активности Американаца у Пољској и Немачкој, због чега за сада не намерава да напусти споразум, као и да Берлин такође жели да сачува споразум с Москвом.

Према писању листа, Џо Бајден планира да преиспита излазак из Споразума о отвореном небу, за шта ће му бити потребна већина у Конгресу. Однос снага у америчком парламенту зависиће од резултата реизбора у држави Мичиген. Међутим, експерти сматрају да је демократска већина мало вероватна.

Лавров о Споразуму о отвореном небу: Тужно што је мртав захваљујући Вашингтону

Немачки „Шпигл“ упозорава на то да ће након Споразума о отвореном небу следећи још опаснији ударац за сферу контроле наоружања бити истицање Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ 3). Како је наведено у чланку, уколико он не буде продужен почетком фебруара 2021. године, први пут током протеклих деценија у свету неће остати ниједан споразум који би ограничио ширење нуклеарног оружја.

Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата. Он је на снази од 2002. године и омогућава државама-чланицама да отворено прикупљају информације о војним снагама и активностима. Потписнице споразума су 34 државе.

Прочитајте још:

Коментар