Како Украјина поткопава „Северни ток 2“

Бројни амерички званичници су се у новембру ове године сложили да су потребне нове санкције које би успоравале, па чак и омеле изградњу гасовода „Северни ток 2“, пише „Волстрит џурнал“.
Sputnik

Намере америчких конгресмена подржавају двојица украјинских званичника који већ дуго раде у Вашингтону и лобирају за све мере које су Конгрес и Бела кућа предузели да поремете пројекат.

Нове санкције, као део закона о трошковима за одбрану, ступиће на снагу до краја године и биће усмерене на предузећа која ће извршити реконструкције, као и на компаније које ће осигурати, тестирати, прегледати и сертификовати гасовод. То би значило победу двоје украјинских званичника који виде гасовод као претњу својој земљи и баве се закулисним радњама у Вашингтону како би пореметили пројекат.
Блумберг: САД не могу да зауставе изградњу „Северног тока 2“

Лист наводи да за завршетак градње брод за полагање цеви „Академик Черски“ мора бити поново опремљен цевима већег пречника од оних за које је пројектован.

У листу „Вал стрит жрнал“ спомиње се Вадим Гламаздин, сарадник украјинске енергетске компаније „Нафтогаз“ и Александра Харченко, запослена у Савету за националну безбедност Украјине, који већ четири године промовишу идеју о прекиду изградње гасовода у америчком Конгресу и Белој кући.

„Лобирање Украјинаца и подршка сенатора Теда Круза и других званичника, који су скептични према Русији, омогућили су припрему санкција које су зауставиле рад на 'Северном току 2' пре годину дана, око 100 километара од крајње тачке. Украјинци сада имају осећај да су на корак до успеха“, пише лист.

Према речима Гламаздина нове санкције биће „последњи ударац пројекат“ и „неће бити начина за изградњу гасовода“.

Гасовод „Северни ток“

„Разбићемо вас у парампарчад“: Приступ САД изградњи „Северног тока 2“ подсећа на мафијашке методе

Подсетимо, пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.

Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да у Европској унији продају свој течни природни гас.

САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе. Русија је више пута изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.

Прочитајте још:

Коментар