Манастир Спасо-Камени: Мирна оаза на северу Русије /фото/

Један од најстаријих манастира на северу Русије налази се на малом острву, чија је дужина 120 метара, а ширина 70 метара, на језеру Кубенско у Вологдској области. Манастир Спасо-Камени основан је у 13. веку.
Sputnik

Према легенди, принца Глеба Белозерског је током пловидбе ухватила страшна олуја. Он се тада заклео да ће саградити храм на месту где његови бродови буду пристали. То се десило на острво Камени, по којем је манастир добио име.

Манастир Спасо-Камени: Мирна оаза на северу Русије /фото/

У 15. веку у манастиру је саграђена Преображенска црква, која је прва камена црква на територијама које окружују Вологду и Белозерск. Бели камен и цигла за њега испоручени су са територије Тверске области. Од 19. века у манастиру је радила једина спасилачка станица у провинцији Вологда. Поред тога, на острву су била два светионика, а манастирски звоник је коришћен за упозорења о невремену.

Манастир Спасо-Камени: Мирна оаза на северу Русије /фото/

Током совјетске ере, манастир је затворен и практично уништен. Црква Преображења Спаситеља је 1937. године дигнута у ваздух због цигле, која на крају није могла да се користи. Тренутно је од првобитних зграда манастира сачувана само Успенска црква-звоник подигнута у 16. веку.

Обнова манастира, у складу са програмом заштите културне баштине, започета је почетком 1990-их година. Рад је надзирао становник Вологде Александар Плигин, који је заједно са породицом наставио обнављање манастира, чак и када је понестало државног новца. Плигин је умро 2004. године и сахрањен је на острву. Од 2010. године божанске службе су настављене у локалној цркви, а 2017. године манастир је поново почео са радом.

Манастир Спасо-Камени: Мирна оаза на северу Русије /фото/

Сада се на територији може видети обновљена Успенска црква и звоник, капела у част свих вологдских светаца, хотел за ходочаснике, кућа за свештеника, музеј и спасилачка станица. Ходочасници овде долазе да помогну у обнови манастира.

Туристи такође могу да посете територију манастира. Обилазак се организује од маја до октобра. Посета манастиру је бесплатна, али су добродошле донације, као и помоћ у храни или грађевинском материјалу.

Прочитајте још:

Коментар