„Заједничка изјава, коју су потписали јерменски премијер и председници Русије и Азербејџана 9. новембра, зауставила је рат и обезбедила договоре који омогућују избеглицама и интерно расељеним лицима да се врате својим домовима. Та изјава осигурала је договоре за обнову економије и решења гуманитарних проблема“, рекао је он на састанку са јерменским колегом у Москви.
Према речима Лаврова, Јужни Кавказ постаје регион процвата.
„Договорили смо се да одблокирамо све везе – економске и транспортне. Управо тако можемо стварно да створимо услове за претварање Јужног Кавказа из региона противречности у регион стабилности и просперитета у интересу свих народа који тамо живе. Даћемо све од себе да допринесемо напретку у том правцу“, истакао је шеф руске дипломатије.
Сукоб у Карабаху излази из горуће фазе
Лавров је уочи састанка са јерменским колегом Аром Ајвазјаном нагласио да конфликт у Нагорно-Карабаху излази из горуће фазе и додао да је званичној Москви је драго што Ајвазјан прву посету иностранству као министар иностраних послова спроводи у Русији.
„Сукоб у Нагорно-Карабаху је на изласку из горуће фазе, трилатерални споразум Русије, Јерменије и Азербејџана је зауставио рат“, рекао је он.
Истовремено, додао је да је Унеско заинтересован за очување културних објеката у Карабаху и да Русија подржава такав приступ.
Размена заробљеника
Он се осврнуо и на размену заробљеника, рекавши да ће руска страна допринети завршетку тог процеса и враћања тела погинулих уз помоћ њених мировњака.
„Најважније питање је размена заробљеника. Преко наших мировних снага ћемо на све начине допринети томе да се то питање заврши у најкраћем року“, рекао је он на састанку са колегом.
Са своје стране, Ајвазјан је рекао да су та питања осетљива и да их треба што пре решити. Истовремено, додао је да јерменска страна рачуна на наставак дискусија које су започете током новембарске посете русе међуресорне делегације.
„Спремни смо да посветимо дужну пажњу питањима попут функционисања руских мировњака, стварања услова за повратак избеглица, даљих корака за пружање хуманитарне помоћи становништву, као и логистичка питања укључујући и у контексту рестаурације инфраструктурних објеката“, закључио је.
Подсетимо, лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Како је саопштило Министарство одбране Русије, у саставу руског мировног контингента у зони сукоба у Нагорно-Карабаху биће 1960 војника, 90 оклопних транспортера, 380 јединица аутомобилске и специјалне технике.