Трећи степен ракете ће покретати мотор који ће сагоревати течни водоник.
„У тој верзији (А5В) 'Ангара' ће бити дупло моћнија од 'Протона'. То још није гигатешка ракета (која може да лансира у ниску орбиту 50 тона терета), али јесте супертешка ракета, која је способна да реши све наше задатке до 2032. године“, написао је Рогозин на твитеру.
Он је подсетио да су већ почели радови на мотору РД-0150 за ракету „Ангара-А5В“.
Рогозин је такође написао да ће Министарство одбране Русије и „Роскосмос“ следеће године реализовати два лансирања ракете „Ангара“.
„Следеће године ћемо реализовати лансирање како тешке, тако и лаке ракете 'Ангара', с тим што ће тешка летети са моћним потисним блоком 'Персеј'. Лансирања ће се извести према програму тестирања лета, где је наручилац Министарство одбране. Велико им хвала“, написао је Рогозин.
До сада су реализована три лансирања ракете „Ангара“ – 2014. године су полетеле лака и тешка верзија, а 2020. године лансирана је тешка „Ангара“.
Раније је саопштавано да „Ангара-А5В“ може да лансира у ниску Земљину орбиту 37 тона терета на висину од око 200 километара. „Протон“ на исту висину може доставити око 23 тоне терета.
Прочитајте још:
- Мисија извршена: Ракета „Ангара-А5“ извела макету сателита у орбиту /видео/
- Нови руски пројекат: Орбитална станица која може да ради бесконачно дуго