Немачки вирусолог открио предност руске вакцине „Спутњик Ве“

Председник немачког друштва вирусолога, професор Универзитета у Хајделбергу Ралф Бартеншлагер признао је да је вакцине засноване на аденовирусу, попут руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“, лакше транспортовати него РНК вакцине.
Sputnik
„У земљама као што је, на пример, Немачка не би требало да буде озбиљних проблема са транспортом РНК вакцина, јер (курирска служба) ДХЛ и (компанија) 'Луфтханза' поседују довољан број расхладних комора и могу да превозе вакцине на температури од минус 70 степени. Међутим, за многе друге земље то уопште није изводљиво. То значи да многим земљама неће одговарати РНК вакцина, барем у садашњем облику, него вакцина на основу аденовируса, која се не мора тако расхлађивати“, рекао је Бартеншлагер у документарном филму новинарке Наиле Аскер-заде „Опасни вирус. Прва година“, који се емитује на каналу „Русија 1“.

РНК вакцине попут вакцина против вируса корона компанија „Фајзер“, „Бионтек“ и „Модерна“ могу се транспортовати једино на веома ниским температурама.

Подсетимо, „Спутњик Ве“ је прва у свету регистрована вакцина против вируса корона. У октобру је председник Русије Владимир Путин објавио о регистрацији друге руске вакцине против вируса корона, коју је развио Државни Научни центар „Вектор“, а која је названа „ЕпиВакКорона“.

Руска вакцина „Спутњик Ве“ гарантује безбедност од вируса корона 96 одсто, а у случају и да човек који је вакцинисан и оболи овом инфекцијом, његова клиничка слика ће бити изузетно блага.

Прочитајте још:

Коментар