Трамп и Бајден без поздрава – шта ће бити с „нуклеарним кофером“

Дан пре инаугурације новог америчког председника Џоа Бајдена отворило се питање шта ће се десити са „нуклеарним кофером“ пошто је одлазећи председник Доналд Трамп одбио да се састане са њим и присуствује инаугурацији.
Sputnik

Преузимањем „нуклеарног кофера“ одговорност прелази на сваког следећег америчког председника још од Џона Кенедија, а реч је о актен-ташни коју претходник на дан инаугурације предаје новом председнику.

Актовка, коју је носио војни помоћник и која садржи планове нуклеарног напада, приступ системима командовања и управљања и механизам за одобравање нуклеарних кодова, постала је симбол за председникову моћ да нареди нуклеарни напад, али су механизми мало сложенији. 

Амерички медији: Трамп планирао да изведе напад на нуклеарне објекте у Ирану

Сам кофер, познат и као торба за хитне случајеве или једноставно „дугме“ је метална актен-ташна прекривена кожом која подсећа на старомодну лекарску торбу и тешка је око 20 килограма.

Торба је последњих година позната и као „нуклеарним фудбал“, што долази из кодног имена „Dropkick“ (врста ударца у америчком фудбалу), за тајни нуклеарни рат, према бившем америчком министру одбране Роберту Мекнамари.

Она садржи, како је наводено, копију Црне књиге, опције за нуклеарни напад, „кекс“, активна електронска картица преко које се председних идентификује као особа која може да одобри сигнал који покреће употребу нуклеарног оружја и способност комуникације са командним и контролним врховима.

Коначно, можда најважније, актовка садржи систем хитног емитовања који омогућава председнику да саопштава било каква наређења.

Међутим, та торба је у великој мери резервна копија, дизајнирана за употребу када је председник удаљен од фиксних и заштићених командних и контролних центара, као што је Бела кућа, пише Гардијан.

Дик Чејни, бивши шеф кабинета Џералда Форда, описао је 2013. шта се обично догађа на дан инаугурације када одговорност за нуклеарни напад пређе на новог председника.

„Примопредаја торбе се одиграва у подне. Нико није рекао ни реч, али знао сам. Дакле, церемонија се одвија иза једног од тамошњих великих стубова, два човека стоје у својим униформама и одлазећи војни помоћник предаје торбу новоименованом војном помоћнику“, навео је.

Иако је физички пренос постао део ритуала преноса моћи, иако се одвија без помпе, стварни пренос одговорности је заправо нешто прозаичнији.

Током састанка о нуклеарним кодовима и актовки који се одвија ујутро на инаугурацији, кључна ствар која се дешава је да се „кекс“ репрограмира и даје новом председнику или његовом именованом војном помоћнику и он се активира у подне на дан заклетве, што значи да се од тог момента нови председник може идентификовати. 

Према извештајима, Пентагон већ дуго има план за пренос у случају да Трамп прескочи церемонију. 

Руски агент Абел открио планове за амерички нуклеарни напад на СССР

С обзиром на важност „нуклеарног кофера“, било би чудно да постоји само један, те се у извештајима наводи да у ствари постоје три актен-ташне. Осим оне која важи за председникову, једна се може да заврши код потпредседника, а једна обично одлази у руке члана кабинета којег председник одреди да би се осигурао континуитет ако су и председник и потпредседник онеспособљени.

Трансфер мора да буде извршен одмах“, рекао је Баз Патерсон који је носио актовку за време Била Клинтона.

Он је за Бизнис инсајдер додао да постоји системи који то омогућују.

Дакле у подне 20. јануара пошто Џо Бајден положи заклетву, Трампов „нуклеарни кекс“ постаће неактиван и нестаће његова нуклеарна моћ.

Коментар