Вишевековну историју Спољно-обавештајне службе Русије стварало је неколико генерација, међу којима посебно место заузима име Фишер-Абел, рекао је Наришкин у Дому руског историјског друштва на отварању изложбе посвећене овом угледном обавештајном официру.
„Имао је најтежу мисију да створи и развије обавештајну мрежу, која је имала задатак да добије најважније војно-стратешке, војно-политичке информације о агресивним плановима Сједињених Америчких Држава према Совјетском Савезу, укључујући и планове за атомско бомбардовање совјетских градова. Вилијам Фишер и његове колеге су се сјајно снашли у овом задатку“, приметио је Наришкин.
Вилијам Фишер (1903-1971) је под разним псеудонимима после Другог светског рата радио илегално у Сједињеним Америчким Државама и водио обавештајну мрежу у овој земљи. Шпијуна је 1957. године открио Рејно Хејханен, који је пребегао у САД. Фишер је одбио сарадњу са америчким обавештајним службама, али да би Москви дао до знања да је ухапшен и да није издајник, Фишер је променио име у име свог покојног пријатеља Рудолфа Абела. Амерички суд осудио је Фишера на 30 година затвора.
Дуго је затвореник тражио дозволу да се дописује са родбином. Почело је у децембру 1958. године и наставило се са прекидима све до Фишеровог пуштања на слободу. Укупно је његовој супрузи и ћерки послато нешто више од 50 писама написаних на енглеском језику.
Писао је и колегама обавештајним официрима, којима је стављао до знања да у будућности не намерава да сарађује са непријатељем. Писма су омогућила организацију његовог ослобађања. Вилијам Фишер је 1962. године замењен за америчког извиђачког пилота Френсиса Харија Пауерса, који је оборен изнад совјетске територије.
Вративши се у Москву, Вилијам Фишер је наставио да ради у централној спољно-обавештајној служби КГБ СССР-а. Учествовао је у обуци младих илегалних обавештајних официра. На споменику руским обавештајцима свих времена, који је отворен у септембру на територији седишта Спољне обавештајне службе Русије, постављен је бронзани портрет Фишера-Абела.
Изложба „Сигуран сам да ћемо пре или касније бити заједно ...“ која је отворена у „Дому руског историјског друштва (РИО)“ је цитат из једног писма његовој супрузи Елени из америчког затвора. На изложби ће бити приказане и личне ствари Вилијама Фишера, документа, његове слике и графички радови, као и фотографије.
Изложбу су организовали Руско историјско друштво, Спољнообавештајна служба Руске Федерације, Државни централни музеј савремене историје Русије уз подршку Фондације Историја отаџбине поводом стогодишњице рада Спољне обавештајне службе, која ће се обележити 20. децембра ове године.
Прочитајте још: