Сенат, у ком већину имају републиканци, у резолуцији наводи да је гувернер прекорачио овлашћења тако што је продужио хитне наредбе, а да то није одобрила скупштина.
Сенат је гласао 18-13 за одлуку у којој су наређења демократског гувернера названа „незаконитим“, преноси РТ.
Да би ова резолуција ступила на снагу, мора да прође и у доњем дому скупштине Висконсина, где републиканци имају 58 мандата, а демократе 30.
Гувернер Тони Еверс је инсистирао да има законско право да доноси хитне наредбе, јер се, како је рекао, претња од вируса мења. Међутим, републиканци сматрају да је његове одлуке требало да потврди и дводомна скупштина. Разлог за то је што је Еверсова прва наредба, која је потврђена у скупштини, истекла у мају, а он ју је тада продужио својом одлуком, без посланичке потврде.
Према закону Висконсина, скупштина може да укине гувернерове хитне наредбе, на шта он нема право вета.
Демократе у Висконсину тврде да републиканци оваквом одлуком заправо „раде оно што власт не би требало да ради“.
„Да ли ћемо следеће да кажемо како су сигурносни појасеви у аутомобилима непотребни и како је њихово укидање знак слободе. И да је лет кроз шофершајбну у несрећи такође знак примене слободе?“, запитао се демократски сенатор Крис Ларсон.
Ова резолуција Сената Висконсина долази после сличне одлуке Врховног суда те државе који је у мају укинуо Еверсову наредбу о обавезном остајању код куће, као „незакониту, погрешну и неспроводиву“. Међутим, гувернер је од тада наставио да обнавља здравствене наредбе.
Сличне одлуке донете су и у другим америчким државама. Тако је Врховни суд Мичигена донео одлуку да гувернерка Гречен Витмер није имала овлашћења да продужи хитне наредбе после 30. априла, када су оне истекле. Републиканци у Мичигену такође су навели да гувернерка није могла да доноси такве одлуке без консултације са државном скупштином.
Прочитајте још:
- Прве Бајденове одлуке: Обавезне маске и повратак Париском договору
- Веровали или не: Ко не носи маску плаћа казну од 32.000 евра
- Маске обавезне за децу старију од четири године: Детаљи нових мера у Србији