Упозорење Американцима: Не третирајте Кину као имагинарног непријатеља

Кинески амбасадор у САД позвао је Вашингтон да његову земљу не третира као имагинарног непријатеља, упозоравајући да би такав приступ довео до озбиљних стратешких грешака.
Sputnik

Амбасадор Цуи Тианкаи током говора на онлајн форуму позвао је САД да напусте свој непријатељски став и да не третирају Пекинг као непријатеља било које врсте. 

САД преиспитују одлуку Трампове администрације да је Кина починила геноцид

„Третирање Кине као стратешког ривала и имагинарног непријатеља било би велика стратешка грешка. Развој било које политике на основу тога само би довео до озбиљних стратешких грешака“, рекао је он.

Амбасадор је поновио дугогодишњи став Пекинга да тражи мирну коегзистенцију и сарадњу са САД. Истовремено, упозорио је да Кина неће попустити ни под каквим притиском када је реч о питањима која се тичу њеног суверенитета и територијалног интегритета.

„Кина неће одступити. Надамо се да ће Сједињене Америчкр Државе поштовати основни интерес Кине и да ће се уздржати од преласка црвене линије“, рекао је Цуи.

Недавна промена америчког руководства подстакла је наде у боље односе између две државе, а више кинеских високих званичника сугерисало је Вашингтону да што пре напусти политику Доналда Трампа. Раније ове недеље, Министарство спољних послова Кине позвало је америчку администрацију Џоа Бајдена да не понавља грешке својих претходника, преноси РТ. 

Кина најавила војне вежбе после уласка америчких ратних бродова у Јужно кинеско море

„У последњих неколико година, Трампова администрација је направила стратешке грешке третирајући Кину као конкурента или чак претњу, и сходно томе покренула је низ погрешних акција које се мешају у унутрашње ствари Кине и штете кинеским интересима“, рекао је портпарол кинеског министарства спољних послова.

Међутим, протеклих неколико дана послати су прилично помешани сигнали о будућности америчко-кинеских односа. На пример, у среду је администрација Џоа Бајдена одустала од ограничења из Трампове ере и поново дозволила вечи део америчких инвестиција у компаније у власништву или под контролом кинеске војске.

У исто време, две земље доживљавају нове тензије око Тајвана, који Пекинг сматра саставним делом Кине.

Коментар