„Стејт департмент то сада преиспитује јер нису биле испоштоване све процедуре“, рекла је Линда Томас-Гринфилд пред Комитетом Сената за спољне послове.
Она је додала да Стејт департмент ради на томе да процедуре буду испоштоване да би се обезбедило да таква одлука може бити одржива, пренео је Ројтерс.
Подсетимо, бивши амерички државни секретар Мајк Помпео је прошле недеље, дан уочи инаугурације Бајдена, саопштио да је „након пажљивог проучавања доступних чињеница дошао до закључка да је, у најмањој мери од марта 2017. године Кина извршила злочин против човечности у Синђијангу“.
„Осим тога, дошао сам до закључка да је Кина тамо извршила геноцид“, навео је Помпео.
Кинеске власти су више пута негирале тврдње Вашингтона да се у Ујгурској аутономној области крше права и слободе локалног становништва.
Одлажу се рестрикције на инвестиције у кинеске војне фирме
Сједињене Државе су одлучиле да до маја одложе примену рестрикција на инвестиције у одређене кинеске војне компаније, са називима сличним онима које се налазе на црној листи, наводи Ројтерс.
У саопштењу објављеном на сајту Министарства финансија, Бајденова администрација је навела да ће већина инвестиција у компаније, чији је назив сличан називу кинеске комунистичке војне компаније бити, дозвољена до 27. маја, чиме је продужен рок првобитно одређен за 28. јануар.
Додаје се да одредба не дозвољава трансакције хартијама од вредности међу подружницама забрањених кинеских војних компанија.
Администрација бившег америчког председника Доналда Трампа је у новембру увела забрану на инвестиције из САД у кинеске компаније за које Вашингтон тврди да се налазе у власништву кинеске војске или да су под њеном контролом, у циљу вршења притиска на Пекинг.
Кина је саопштила да САД немају доказе за ове тврдње, а забрану је описала као безобзирно угњетавање њених компанија, пренео је Танјуг.
Прочитајте још: