Кремљ: Споразум Русије и САД о стратешком наоружању – успех разумног човечанства

Договор Москве и Вашингтона о продужењу Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ 3) може да се сматра успехом целокупног разумног човечанства и руске дипломатије, сматра портапрол Кремља Дмитриј Песков.
Sputnik
„Споразум о стратешком офанзивном наоружању може да се сматра успехом целокупног разумног човечанства. То је тема која је све бринула“, рекао је он у интервјуу за телевизију „Русија 1“.

Он је додао да је продужење Споразума успех и руске дипломатије и руског председника.

„И, наравно, то је успех наше дипломатије, председника Русије Владимира Путина лично, који је аргументовано говорио о томе да је СТАРТ 3 управо тај изузетно важан документ, нажалост, сада једини који нам је остао, а који ће нам омогућити да држимо под контролом стратешки офанзивни потенцијал двеју земаља“, рекао је Песков.

Бајден показао политичку вољу

Одговарајући на питање како је тако брзо усаглашено питање споразума СТАРТ 3, портпарол руског председника је пре свега указао на „присуство политичке воље“ америчке стране.

„Ми видимо да је нова администрација председника Џоа Бајдена показала ту политичку вољу. Штавише, они су формулисали предлог о пет година продужења“, нагласио је Песков и додао да је то веома добар предлог који је руска страна одмах подржала.
Заједнички успех Москве и Вашингтона: Како је свет примио договор о стратешком наоружању

Први разговор Путина и Бајдена – послован и прагматичан

Песков је први телефонски разговор двојице председника оценио у целини као послован и прагматичан.

„Искреност лежи у чињеници да су стране прецизно констатовале присуство веома дубоких несугласица, али у исто време су се сложиле да то не би требало да подразумева одсуство дијалога и да, насупрот, те несугласице захтевају прилично интензиван дијалог двеју земаља“, објаснио је портпарол руског председника.

Истовремено, он је рекао да договор Москве и Вашингтона о стратешком наоружању неће нужно бити сигнал да ће у односима двеју земаља и даље преовлађивати рационални приступ.

Међутим, каже да се може надати рационалном приступу америчке администрације о осетљивим питањима која се тичу Русије и САД.

„Томе се можемо надати, наравно, увек се и треба надати бољем. Али истовремено је потребно трезвено бити свестан да тешко да је могуће очекивати некутрансформацију америчког става о најосетљивијим питањима“, закључио је он.

Подсетимо, раније су председници Русије и Сједињених Америчких Држава, Владимир Путин и Џо Бајден разговарали телефоном након чега су наложили својим сарадницима да хитно раде како би успели да продуже Споразум о стратешком наоружању.

Путин је истог дана предао Државној думи одговарајући нацрт закона о ратификацији споразума. Дан касније Државна дума и Савет Федерације су ратификовали продужење Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања.

Прочитајте још:

Коментар