Како ће Бајденова енергетска политика утицати на светски петролејски бизнис /видео/

Хоће ли Бајденов повратак Париском споразуму помоћи конкурентима САД у повећању производње и продаје сирове нафте и природног гаса — Русији, Саудијској Арабији, али и Венецуели и Ирану... једно је од питања које се намеће после првих потеза које је по питању учешћа САД у ублажавању климатских промена повукао нови шеф из Вашингтона.
Sputnik

Биће занимљиво посматрати како ће се то одразити на америчке нафтне џинове, али и произвођаче нафте и гаса из шкриљаца. Али, и на будуће политике нафташког картела ОПЕК, који је у време Трампове владавине не само ојачао савезом са Русијом и још неким великим произвођачима „црног злата“, конституисањем ОПЕК+ групе већ скоро прерастао и у незваничну ОПЕК++ групу.

Јер, сетимо се, у време највећих петролејских неизвесности минулих година нафташка алијанса је доносила одлуке на основу договора Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина.

Тржиште нафте и гаса, наравно, директно и индиректно зависи од глобалне економије али, такође и директно утиче на привреде земаља произвођача и извозника, као и највећих купаца ових енергената.

О томе треба ли очекивати неке веће ломове или је реч само о новој прерасподели профита из петролејског бизниса у данашњој „Енергији Спутњика“ саговорник Јелице Путниковић је енергетичар Милош Здравковић.

Прочитајте још:

Коментар