Притисак на Сирију прети да угрози сарадњу Дамаска са Организацијом за забрану хемијског оружја

Притисак на Сирију, коју западне земље оптужују за неспремност да сарађује са Организацијом за забрану хемијског оружја, може обесхрабрити Дамаск да уопште сарађује са том организацијом, изјавио је стални представник Русије у УН Василиј Небензја на седници Савета безбедности УН.
Sputnik
„Већ у најскорије време могли бисмо се суочити са озбиљним проблемом који ризикује не само да угрози сарадњу Дамаска са ОЗХО, већ и да нанесе још већу штету ауторитету техничког секретаријата ове организације“, рекао је Небензја.

Према његовим речима, Сирија је савесни партнер у дијалогу са ОЗХО и Уједињеним нацијама, који без обзира на невиђени притисак покушава да учини све могуће да поново потврди своју посвећеност Конвенцији о забраних хемијског оружја.

„Елементарни здрави разум говори да Дамаск треба највише да буде заинтересован за затварање питања у вези са својим ‘хемијским досијеом’. Међутим, у стварности, што он више излази у сусрет, то чује више оптужби против себе“, констатовао је стални представник Русије.

Према његовим речима, „чланице Савета безбедности треба да буду свесне да таква политика усмерена на уништавање Сирије може у потпуности да уништи сваку њену мотивацију за сарадњу са ОЗХО“.

„Ова земља живи под Дамокловим мачем оптужби за кршење Конвенције, овог пута у облику ‘отворених питања’ према почетној најави. Наше западне колеге покушавају да га оваплоте у облику казнене одлуке Конференције држава потписница ОЗХО о поразу Сирије у правима“, додао је он.

Небензја је нагласио да се став критичара Дамаска заснива на намерно неизводљивом ултиматуму Сирије, „садржаном у јулској одлуци Извршног савета ОЗХО – да објави о хемијском оружју које нема, а које је наводно употребљено у Ел Латамини у марту 2017. године“.

Захарова упозорава: Рад Организације за забрану хемијског оружја може бити паралисан

У среду је Савет безбедности УН одржао састанак о сиријском хемијском досијеу. Низ западних земаља, укључујући Сједињене Америчке Државе и Француску, поново су изјавиле да Сирија не жели да сарађује са Извршним саветом ОЗХО.

 

У јулу 2020. године, Извршни савет ОЗХО дало је Сирији 90 дана да обавести организацију о фабрикама које су производиле хемијско оружје, а које је наводно употребљено у марту 2017. године, као и да се изјасни о хемијском оружју које наводно тренутно поседује. У новембру је извршни директор ОЗХО Фернандо Аријас рекао да Сирија није испоштовала рок од 90 дана да пријави оружје које је наводно коришћено у Ел Латамини и открије преостале залихе. Због тога су Француска и бројне друге земље предложиле овој организацији да „суспендује права и привилегије“ Сирије, а конкретно је предложено да јој се одузме глас у организацији.

Москва и Дамаск више пута су оптуживале ОЗХО за пристрасност у истрази инцидената у Сирији и доводиле у питање закључке техничког секретаријата ОЗХО. Сиријске власти навеле су да никада нису користиле хемијско оружје против цивила и терориста, а читав хемијски арсенал земље уклоњен је из Сирије под контролом ОЗХО.

Прочитајте још:

Коментар