„Већ у најскорије време могли бисмо се суочити са озбиљним проблемом који ризикује не само да угрози сарадњу Дамаска са ОЗХО, већ и да нанесе још већу штету ауторитету техничког секретаријата ове организације“, рекао је Небензја.
Према његовим речима, Сирија је савесни партнер у дијалогу са ОЗХО и Уједињеним нацијама, који без обзира на невиђени притисак покушава да учини све могуће да поново потврди своју посвећеност Конвенцији о забраних хемијског оружја.
„Елементарни здрави разум говори да Дамаск треба највише да буде заинтересован за затварање питања у вези са својим ‘хемијским досијеом’. Међутим, у стварности, што он више излази у сусрет, то чује више оптужби против себе“, констатовао је стални представник Русије.
Према његовим речима, „чланице Савета безбедности треба да буду свесне да таква политика усмерена на уништавање Сирије може у потпуности да уништи сваку њену мотивацију за сарадњу са ОЗХО“.
„Ова земља живи под Дамокловим мачем оптужби за кршење Конвенције, овог пута у облику ‘отворених питања’ према почетној најави. Наше западне колеге покушавају да га оваплоте у облику казнене одлуке Конференције држава потписница ОЗХО о поразу Сирије у правима“, додао је он.
Небензја је нагласио да се став критичара Дамаска заснива на намерно неизводљивом ултиматуму Сирије, „садржаном у јулској одлуци Извршног савета ОЗХО – да објави о хемијском оружју које нема, а које је наводно употребљено у Ел Латамини у марту 2017. године“.
У среду је Савет безбедности УН одржао састанак о сиријском хемијском досијеу. Низ западних земаља, укључујући Сједињене Америчке Државе и Француску, поново су изјавиле да Сирија не жели да сарађује са Извршним саветом ОЗХО.
У јулу 2020. године, Извршни савет ОЗХО дало је Сирији 90 дана да обавести организацију о фабрикама које су производиле хемијско оружје, а које је наводно употребљено у марту 2017. године, као и да се изјасни о хемијском оружју које наводно тренутно поседује. У новембру је извршни директор ОЗХО Фернандо Аријас рекао да Сирија није испоштовала рок од 90 дана да пријави оружје које је наводно коришћено у Ел Латамини и открије преостале залихе. Због тога су Француска и бројне друге земље предложиле овој организацији да „суспендује права и привилегије“ Сирије, а конкретно је предложено да јој се одузме глас у организацији.
Москва и Дамаск више пута су оптуживале ОЗХО за пристрасност у истрази инцидената у Сирији и доводиле у питање закључке техничког секретаријата ОЗХО. Сиријске власти навеле су да никада нису користиле хемијско оружје против цивила и терориста, а читав хемијски арсенал земље уклоњен је из Сирије под контролом ОЗХО.
Прочитајте још: