За опозив Трампа гласало је 57 сенатора, док је 43 било против.
Ова одлука је била очекивана с обзиром да је за опозив Трампа била потребна двотрећинска већина Сената, што значи да је иницијативу демократа требало да подржи најмање 17 сенатора из редова републиканаца. Међутим, то је учинило само њих седморо.
Процес за опозив (импичмент) Трампа почео је у уторак пред Сенатом, где демократе имају 50 места. Претходно је средином јануара, пред крај Трамповог мандата, Представнички дом америчког Конгреса усвојио опозив, за шта је била довољна проста већина.
У захтеву за опозив, демократе су оптужиле Трампа за кршење уставне заклетве да ће верно извршавати функцију председника Сједињених Држава, наводним подстицањем насиља над владом током протеста у Вашингтону, када су демонстранти упали у зграду Капитола.
У предлогу је наведено да је Трамп „угрозио безбедност САД и владиних институција и интегритет демократског система“.
С друге стране, републиканци су оспоравали уставност процеса опозива јер Трамп више није на функцији председника.
Трамп је све време, откако је захтев за опозив покренут, негирао одговорност за упад у Капитол и осудио је нереде.
Демонстрације у Вашингтону избиле су јер су Доналд Трамп и његове присталице тврдиле да је било бројних нерегуларности на америчким председничким изборима на којима је победио Џо Бајден.
Трамп је, иначе, једини амерички председник против кога је два пута покретан поступак за опозив.
Представнички дом усвојио је опозив Трампа крајем 2019. године, али га је почетком фебруара 2020. републиканска већина у Сенату ослободила оптужби.
Све о новим детаљима завере која је срушила Доналда Трампа и о томе како изгледа тајна историја новембарских председничких избора у САД могли сте да сазнате у емисији „Нови Спутњик поредак“ Николе Врзића.