Више од четири милиона становника Тексаса суочено је са несташицама струје, што је изазвало ланчану реакцију и низ других проблема, као што су престанак рада фабрика воде и телефонских мрежа, преноси РТ.
Велики број градова у централном Тексасу има проблема са водом, па су тако власти Флугервила упозориле мештане да не користе воду из чесме док је не прокувају. Слично је и у Менвилу и Тејлору.
Званичници Абилејна објавили су да је без воде 124.000 становника.
Провајдери мобилне телефоније као што су „Ти мобајл“, „Спринт“, „Верајзон“, „Ејти енд ти“ такође су суочени са прекидима рада у Тексасу због лошег времена.
Ватрогасци-спасиоци у Остину имају пуне руке посла због пуцања водоводних цеви широм града услед екстремне хладноће и позива за спасавање, али и бројних пожара.
Гувернер Тексаса Грег Абот изложен је критици због начина на који се руководи кризом. Он је распоредио Националну гарду како би помогла, али Тексашани кажу да им они не могу помоћи да загреју домове.
Бесу грађана придружили су се и неки званичници, попут судије Клеја Џенкинса из Даласа, који је навео да се ради о „опстанку људи и животиња“. Да се не ради само о метафори говори и податак да је најмање двоје људи изгубило живот током ледене олује због хипотермије.
Поједини Тексашани, који су заробљени у својим домовима, питају се зашто катастрофа у Тексасу није важнија тема националних медија.
Мексико колатерална штета ледене катастрофе у Тексасу
Са друге стране, Мексико је колатерална штета, јер је у тој држави 4,77 милиона људи остало без струје јер је заустављена испорука гаса из САД, пише Блумберг.
То је „муниција“ за председника Мексика Андреса Обрадора који се залаже за смањење енергетске зависности од иностранства.
Две трећине Мексиканаца после неког времена добиле су струју, али је то појачало гласове да би та држава морала да буде независнија у погледу енергије, а то је подвукао и Мигел Рејес, званичник државне компаније ЦФЕ.
Мексички председник залаже се за јачање државне компаније ЦФЕ науштрб приватних компанија које тргују струјом. ЦФЕ је јуче расписала тендер за достављање течног нафтног гаса који би стигао крајем недеље и заменио део испоруке из САД која је угрожена због ледене олује у тој држави, наводи Блумберг. Тако кратки рокови испоруке нису уобичајени, што говори о размерама енергетске кризе, наводи Блумберг.
Прочитајте још:
- Талас хладног времена угрозио производњу нафте и гаса у Америци
- Снежна олуја прети Америци, ванредна ситуација у Њујорку
- Ускомешао се поларни вртлог: Европи и Америци прети опасна временска непогода, исто се десило 2014.