Фејсбуков потез распламсао ватру: Бурна расправа због блокаде вести на друштвеној мрежи

Компанија Фејсбук је саопштила да је на својој друштвеној мрежи блокирала сав медијски садржај у Аустралији због нацрта новог закона, што значи да Аустралијанци не могу да читају медијске извештаје на Фејсбуку, било да су са домаћих или страних сајтова. Та одлука покренула је бурну расправу у јавности.
Sputnik

„Акције које смо предузели тичу се забране пласирања медијског садржаја, па корисници из Аустралије не могу да деле или виде аустралијске или међународне вести“, рекао је портпарол компаније Фејсбук

Демократе траже већу цензуру: „Фејсбук и Твитер да промене алгоритме, да не трују мозак Американаца“

Контроверзни потез Фејсбука долази након што Канбера, према предлогу новог закона, захтева да Фејсбук и друге компаније плаћају креаторима вести за њихов садржај. Закон би такође приморао технолошке компаније да буду транспарентније у погледу алгоритама који помажу у уређивању вести на њиховим платформама.

Кембел Браун из компаније Фејсбук изјавио је да нацрт закона не узима у обзир темељну природу односа између платформе и медија, истичући да друштвене мреже не краду вести.

Премијер Аустралије Скот Морисон узвратио је речима да је забрана арогантна и разочараваћа одлука Фејсбука која је спречила налоге аустралијске владе на тој друштвеној мрежи да пруже основне информативне услуге.

Стручњаци, политичари и корисници интернета подељени су по овом питању, неки су заузели Морисонов став, док су други тврдили да Фејсбук није имао другог избора.

Британски информатичар Тимоти Бернерс-Ли рекао је да ће предложени аустралијски закон прекршити основни принцип интернета тако што ће захтевати плаћање за повезивање одређеног садржаја на њему.

Многи сматрају да Фејсбук није крив за потез који је повукао, описујући идеју плаћања као нелогичну и у супротности са духом интернета.

Иако аустралијски закон настоји да заштити домаће вести, појединци из медија кажу да би закон имао супротан ефекат. Писац Кејси Њутон тврди да би у пракси закон доносио профит већ утемељеним медијима, што би довело до даље консолидације у производњи вести.

С друге стране, огласили су се и они који су стали у одбрану аустралијског нацрта закона презирући одлуку Фејсбука.

Амерички конгресмен Дејвид Чичилине казао је да је технолошки гигант још једном доказао да није компатибилан са демократијом.

„Претња да целу земљу баци на колена како би пристала на услове Фејсбука представља признање монополске моћи“, објавио је амерички политичар.

Писац Мет Столер оптужио је Фејсбук да цензурише целу Аустралију, описујући тај потез опасном демонстрацијом утицаја и моћи компаније.

Многи новинари су изразили забринутост, наводећи да би поступци Фејсбука требало да уплаше све оне који брину због корпоративне моћи и превласти, преноси РТ.

Коментар