Блинкен позвао Русију и Кину да одустану од испитивања противсателитског оружја

Амерички државни секретар Ентони Блинкен позвао је Русију и Кину да одустану од тестирања против-сателитског оружја.
Sputnik
„Позивам земље које развијају противсателитско оружје да се уздрже од опасних испитивања таквих система... Морамо смањити напетости у свемиру, а не ескалирати их“, рекао је Блинкен на конференцији о разоружању која се одржава под покровитељством УН у Женеви.

Амерички државни секретар додао је да је, супротно јавно изреченом ставу, „Русија у децембру 2020. године спровела копнено испитивање противсателитског (оружја)“.

Он је истакао да Вашингтон „жели да сарађује са Русијом и Кином на развоју стандарда и норми за одговорно понашање у свемиру“.

САД: Русија развија две врсте противсателитских система

Америчка свемирска команда саопштила је у децембру да је Русија спровела ново испитивање ракете усмерене на уништавање сателита. Свемирска команда је у априлу прошле године извештавала о претходним испитивањима руске противсателитске ракете. Тада је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила да Вашингтон на тај начин покушава да оправда сопствене планове за размештање оружја у свемиру.

Истовремено, слично оружје се развија како у самим САД тако и у другим земљама. Тако су, на пример, Сједињене Америчке Државе 1985. године обориле свој научни сателит „Солвинд“ на висини од 555 километара уз помоћ противсателитске ракете АСМ-135 АСАТ лансиране из ловца Ф-15. А 2008. године америчка бродска противракетна ракета СМ-3 је на висини од 247 километара уништила војни сателит УСА-193.

Сарадња у области стратешке стабилности

Блинкен је додао да је Вашингтон спреман на сарадњу са Москвом по питањима стратешке стабилности.

„Спремни смо да укључимо Русију у преговоре о стратешкој стабилности у вези са контролом наоружања и новим безбедносним питањима. Бићемо објективни према ширим изазовима које представља Русија, као и према томе како наши нуклеарни арсенали једни другима представљају егзистенцијалне претње“, додао је амерички државни секретар.

Током свог говора, Блинкен је такође подсетио да су се раније Сједињене Америчке Државе и Русија договориле о продужењу Споразума о мерама за даље смањење и ограничење стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ, СТАРТ-3) на пет година.

„Ова одлука учинила је наше земље и свет безбеднијим. А (за вашингтонску администрацију) то је био само почетак наших напора за елиминисање нуклеарних претњи“, констатовао је шеф америчке дипломатије.

Прочитајте још:

Коментар