„Сједињене Америчке Државе забринуте су, јер Русија континуирано развија и распоређује неколико врста копнених и космичких система противсателитског оружја“, рекао је начелник Свемирске команде Џејмс Дикинсон.
Вашингтон истиче да је прва врста кинетичког оружја – противсателитски систем за директно пресретање (ДА-АСАТ), који може да уништи сателите у ниској Земљиној орбити. Према наводима Свемирске команде, Русија је „неколико пута тестирала“ овај систем.
„Ако он буде употребљен, крхотине које настану могле би да угрозе комерцијалне сателите и неповратно загаде свемир“, наводи се у саопштењу команде.
Вашинтон тврди да је други тип руских противсателитских система (АСАТ) распоређен у свемиру и да су његове способности демонстриране 2017. и 2020. године.
Свемирска команда такође напомиње да је 2018. године објављено о стварању копненог ласерског система за руске космичке снаге. Сједињене Америчке Државе сматрају да се такав след дејстава и догађаја може сматрати потенцијалном претњом.
Раније је америчка Свемирска команда саопштила да је Русија извела нове ракетне тестове ракете усмерене на уништавање сателита.
Америчка свемирска команда је у априлу саопштила о претходним испитивањима руске противсателитске ракете са директним пресретањем. Тада је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила да Вашингтон на тај начин покушава да оправда сопствене планове за размештање оружја у свемиру.
При томе, слично оружје развија се и у самим Сједињеним Америчким Државама и у другим земљама. На пример, 1985. године Сједињене Америчке Државе обориле су свој научни сателит „Солвинд“ на висини од 555 километара уз помоћ противсателитске ракете АСМ-135 АСАТ лансиране из ловца Ф-15. А 2008. године америчка бродска противракета СМ-3 је на висини од 247 километара уништила војни сателит УСА-193.
Истих тих 1980-их у СССР-у је био у служби систем противсвемирске одбране (програм „Истребљивач сателита“). Систем је користио ракету-носач „Циклон-2“ са свемирском летелицом-пресретачем, која се лансирала у ниску орбиту са космодрома „Бајконур“. Током испитивања система у орбити су извршена успешна пресретања других совјетских циљних сателита.
Противсателитске ракете такође имају и Кина и Индија.
Прочитајте још: