Беспилотна летелица се прави у складу са концептом „верног следбеника". Она делује заједно са Су-57 и користи читав арсенал оружја ловца пете генерације. Коначну одлуку о употреби оружја „Охотника“ доноси пилот авиона.
Према речима Фролова, пилоту не мора ништа да се каже како би дао инструкције беспилотној летелици. Су-57 сам одређује коју ће му мету доделити и „Охотник“ напада.
„Он напада са информацијама које је добио од ловца“, рекао је Фролов за телевизију „Русија 1“.
Оператер „Охотника“ на земљи такође поседује командне дугмиће, идентичне са онима у ловцу, тастатуру и неколико мултифункционалних екрана који приказују разне информације из система и камера дрона.
„У будућности ће овај апарат бити аутоматизован, неће бити таквих центара управљања, а највероватније, неће бити ни ручног управљања“, саопштио је Фролов.
Јуришну беспилотну летелицу „Охотник“ направио је експериментално-конструкторски биро „Сухој“. Према доступним подацима, дужина летелице је 14 метара, распон крила 19 метара, а полетна маса је 20 тона. „Охотник“ достиже максималну брзину од неколико хиљада километара на сат. Направљен је по шеми летећег крила уз примену специјалних материјала који га чине скоро неприметним за радаре.
„Охотник“ је први пут полетео 3. августа 2019. године. Раније је извор у руској војној индустрији саопштио Спутњику да је „Охотник“ већ извео серију летова са функционалним симулаторима навођених ракета „ваздух-ваздух“ како би се оценила опрема апарата и глава за усмеравање пројектила. Током тестирања лета дрон је бомбардовао копнене мете на полигону Ашулук.
Новисибирска фабрика Чкалова тренутно ради на још три прототипа беспилотне летелице „Охотник“.
Прочитајте још:
- „Форбс“: Новим дроном Русија „лови“ надмоћ над Америком
- Американци копирају руски дрон „Охотник“: објављена фотографија тајног дрона