Шта се крије иза америчког заоштравања према Саудијској Арабији

Најава америчког заоштравања политике према Саудијској Арабији значи раскид са одлукама Трампове администрације и нагласак на људским правима и слободама у арапским земљама. Односно, значи и најаву децидне истраге убиства новинара Џамала Хашогија, каже за Спутњик новинар и дипломата Драган Бисенић.
Sputnik

Након што је администрација Џо Бајдена скинула ознаку тајности са извештаја америчке обавештајне службе о убиству саудијског новинара Џамала Хашогија, амерички председник је најавио значајне промене у политици између Сједињених Држава и Саудијске Арабије.

У извештају ЦИА се сугерише да је саудијски принц Мохамед бин Салман одобрио операцију у Истанбулу, односно да се новинар Џамал Хашоги зароби или убије.

Шта се крије иза америчког заоштравања према Саудијској Арабији

Америка заоштрава односе према Саудијској Арабији

Драган Бисенић примећује да у образложењу, објављеном на непуне две странице, нема директних доказа ове тврдње, већ се на основу командне одговорности закључује да ова операција не би могла да буде изведена без одобрења Мохамеда бин Салмана.

Упитан зашто је овај извештај јавности представљен управо сада, Бисенић каже да је очигледно да Бајден пре свега жели да се удаљи од већине тековина претходне администрације Доналда Трампа, мада је, подсећа, у Трампово време ЦИА саопштила да је Мохамед бин Салман знао за ову операцију.

"Могао је да се очекује овакав потез Бајдена. Дакле, снажнији нагласак на људским правима и слободама у арапским земљама, за разлику од Трампа, који је то толерисао или се није много занимао за унутрашња питања других држава. Занимљиво је да је до овога дошло само дан након што је Бајден разговарао с краљем Салманом, без најаве обелодањивања овог документа", каже Бисенић.

Шта се крије иза америчког заоштравања према Саудијској Арабији

После одлуке о женама у војсци

Он додаје да је најава обрта у односима САД и Саудијске Арабије дошла након што је Бин Салман учинио још један корак напред у саудијским реформама, дозволио је женама да служе војску, да на тај начин буду равноправне са мушкарцима.

Бисенић подсећа и да је државни секретар Ентони Блинкен дао два образложења за садашње потезе Америке. Пре свега је рекао да ће Стејт департмент направити такозвану Хашогијеву листу од 76 особа које су биле умешане у убиство.

"Блинкен је то најавио као нову америчку глобалну политику која укључује визне и друге рестрикције према особама које су биле умешане у нападе у иностранству или нападе на новинаре. Пошто је реч о глобалној политици, то значи да ће бити примењено и на друге државе у свету. Треба истаћи да је то мера која ће се употребљавати због напада на новинаре, не само у иностранству", каже Бисенић и примећује да упркос свему, ове санкције неће бити примењене против главног виновника, саудијског престолонаследника.

Шта се крије иза америчког заоштравања према Саудијској Арабији

Не прекидају се сви односи

Он каже да то значи да Америка не прекида све своје односе са Краљевином, али да у њих умеће нове елементе који треба да се узму у обзир приликом будућих политичких потеза. Или, како је то рекао Блинкен, то је "прилагођавање интересима и вредностима САД".

Подухват Трамповог зета

Бисенић додаје да још није јасно шта Бајденова администраја жели да учини са споразумима којима је више арапских држава признало Израел, успоставило дипломатске односе с њим.

"Иза целог подухвата Трамповог зета Џареда Кушнера стајала је заправо Саудијска Арабија за коју се очекивало да ће и она да призна Израел, што би вероватно и учинила, да је Трамп освојио други мандат. Међутим, сада се ушло у период неизвесности и поновног погађања. Истовремено, тиме су и интереси Израела оштећени, али на други начин. Ово може да представља додатни притисак на Саудијску Арабију да крене у овом смеру уколико тај смер подржи и Бајденова администрација".

Шта се крије иза америчког заоштравања према Саудијској Арабији
Ближи се и 20 година од 11. септембра…

Бисенић каже да Бајденовој најави промена у политици према Саудијској Арабији треба поменути и чињеницу која помало пролази испод радара. Ближи се двадесета годињица напада 11. септембра, која актуелизује одштетни захтев породица страдалих. Наиме, само један од нападача није био Саудијац.

"Породице страдалих, велики број њих, саставио је тужбу са значајним одшетним захтевом, а власти Саудијске Арабије су веома негативно реаговале на њу, јер, ако буде прихваћена, може да утиче и на њихову имовину у Сједињеним Државама. Ово је имало последице и на излазак највеће светске нафтне компаније Аранко на берзу. Саудијска Арабија је најављивала да ће се појавити и на њујоршкој берзи, а сам Трамп је инсистирао на томе. Међутим, правници које су Саудијци унајмили, указали су да би у случају пресуде у корист страдалих и имовина Аранка могла да буде коришћена за надокнаду", каже Бисенић.

Шта се крије иза америчког заоштравања према Саудијској Арабији

Он додаје да ће и ове оптужбе вероватно доћи на ред у америчко - саудијским односима

Коментар