Ова услуга покренута је у склопу активности Радне групе за безбедност и заштиту новинара коју је основала Влада Републике Србије, а на телефонске позиве одговараће правници који имају искуство у раду на случајевима насиља према медијским радницима.
„Ово је први корак у реализацији планираних активности на заштити новинара и повећању безбедности. На овај начин ћемо поједноставити пријављивање претњи и напада и додатно информисати и едуковати новинаре о остваривању својих права“, рекао је члан Радне групе Веран Матић.
Телеком Србија је донирао техничку подршку, опрему и капацитете, и обезбедио координацију са свим оператерима за овај бесплатни сервис, који ће бити доступан 24 сата седам дана у недељи.
Сваки новинар који осети да му је угрожена безбедност моћи ће преко ове подршке да добије информације о квалификацији дела које је учињено и правним поступцима које треба да предузме.
„Компанија Телеком Србија уступила је бесплатан број и омогућила техничку реализацију. Верујемо да је ово још један начин да се заштити новинарска професија у Србији“, рекао је Владимир Лучић, генерални директор Телекома Србије.
Новинари ће добијати информације о контакт тачкама у полицији и тужилаштву које су надлежне за регион у којем раде или у којем се догодила претња или насилни акт.
Ако је реч о делима који се не гоне по службеној дужности, већ по приватним тужбама, новинари ће добити информације о начину на који се пише тужба, или ће бити упућени на правну подршку у различитим удружењима новинара, објашњава се у саопштењу Владе Србије, преноси Танјуг.