Папу у Ираку чувају снаге спремне на све ― од уличних битки до бомбардовања и ракетних напада /фото/

Ирак ће упослити хиљаде додатних снага за обезбеђење током историјске посете папе Фрање, а након серије ракетних и самоубилачких бомбашких напада које су изазвале страх код ирачких власти.
Sputnik

Високи безбедносни званичник који је обавештен о плану папинe посетe рекао је да су снаге које ће чувати папу трениране да се суоче са најгорим могућим сценаријом, од уличних битки до бомбардовања и ракетних напада, пренео је Ројтерс.

Хипотетичке ситуације су биле део обимних вежби поводом доласка поглавара Римокатоличке цркве у Ирак, који ће тамо боравити од 5. до 8. марта, а што ће бити прва посета папе тој земљи.

Безбедносни ризици су велики и очекује се да ће папа Фрања први пут путовати у блиндираним колима, што је мера за коју се Ватикан нада да ће имати двоструки ефекат, у исто време обезбеђујући поглавара католичке цркве и обесхрабрујући прављење гужве у којој се лакше шири зараза, јавио је АП.

На аеродрому ће га дочекати премијер Ирака Мустафа Ал-Кадими, након чега следе званична церемонија добродошлице у председничкој палати и састанак са председником Бахрамом Салихом.

Другог дана боравка папа ће се у Наџафу састати са великим ајатолахом Али ал-Систанијем у његовој кући, а АП наводи да је посебно договаран сваки детаљ састанка, од изувања ципела до распореда седења.

Папа ће током свог историјског путовања у Ирак посетити цркву Безгрешног зачећa у Каракошу, центру хришћанства у Ираку. Оштећена и запаљена током страховладе екстремиста такозване Исламске државе, судбина цркве одражава трагедију њене хришћанске заједнице коју је ДАЕШ опустошио.

Фрања ће се помолити за жртве рата у Мосулу, а затим одржати мису у граду Ирбил.

Током овог историјског путовања папа ће се састати и са човеком који је преживео масакр у багдадској цркви Госпе од спаса где су милитанти убили 58 верника 2010. године, одржаће мису у халдејској катедрали у Багдаду и мултиконфесионалну молитву у древном граду Уру, у којем је, према веровању, живео Аврам у другом миленијуму пре нове ере.

Коментар