Свемирска трка милијардера: За шта се боре Маск и Безос?

Милијардери Илон Маск и Џеф Безос почели су да истражују свемир на малим висинама и планирају да уложе огромне суме новца у своје пројекте. Компаније „Тесла“ и „Амазон“ ушле су у трку за изградњу сателитских телекомуникационих веза у ниској орбити и, према мишљењу стручњака, планирају да се жестоко надмећу. Због чега богате људе привлачи свемир?
Sputnik

Корпорација Џефа Безоса добила је дозволу за извођење у орбиту 3.200 сателита, међутим није лансирала ниједан. „Спејс икс“ Илона Маска већ је послао у орбиту око 1.000 сателита и добио дозволу да лансира још 4.400. План компаније је да ту бројку подигне до 12.000.

За шта се боре?

Тема свемира је озбиљан посао у коме свака победа предвиђа стварни профит и прилив великих инвестиција, сматра шеф катедре за предузетништво и логистику Руског економског универзитета Плеханова Дмитриј Завјалов.

Он је у свом чланку анализирао због чега компаније које намеравају да конкуришу на тржишту дају приоритет омогућавању брзог интернета регионима у којима практично нема савремених средстава за комуникацију.

„Тесла“ иде на Марс: Свет без даха прати путовање које ће обележити епоху

„Истраживање свемира на малим висинама је повезано са сателитским системима. Ако су пре десет година две компаније изводиле лансирања, сада их је више од 10. Трошкови лансирања сателита су пали. Сада све што је везано за телекомуникације брзо проналази инвеститора. Ипак, данас компаније истражују земаљске потребе и за сада то не доноси заједничку претњу“, изјавио је Завјалов за Спутњик.

С тим у вези, експерт је рекао да стварање функционалне сателитске групе у орбити није апстрактни високоризични пројекат, већ да он привлачи стварна улагања и да се профит може добити већ данас.

Ко је следећи?

Свемирка трка милијардера почела је 2014. године када су Сједињене Америчке Државе одустале од руских ракетних мотора у светлу растуће геополитичке натегнутости након враћања Крима у састав Русије и увођења бројних економских санкција против Москве.

Свемирске корпорације и милијардери попут Маска и Безоса увидели су у томе нове прилике. Поставља се питање треба ли очекивати да ће се на том тржишту појавити још неки милионер?

Завјалов сматра да би ново лице највероватније могао да буде један од најбогатијих становника Велике Британије, директор компаније „Вирџин орбит“ Ричард Бренсон.

Свемирска трка милијардера: За шта се боре Маск и Безос?

Како је познато, Бренсон је неколико пута поставио светске рекорде – прешао је Атлантик катамараном, затим Тихи океан од Јапана до арктичког дела Канаде у балону, а такође је јуришао на Ламанш у амфибијским возилима. Превиђање експерта је да би следећи његов рекорд могао да буде у свемиру.

„Ту је и руски предузетник Јуриј Милер који је још 2016. године саопштио о иницијативи за улагање 100 милиона долара у пројекат прављења свемирског брода и исту суму у трагање за ванземаљским цивилизацијама. Милијардер је оба пројекта развијао уз подршку познатог физичара Стивена Хокинга“, додао је Завјалов.

Прочитајте још:

Коментар