Над Американцима виси велика финансијска гиљотина, чека се да Бајден климне главом

У америчкој јавности се већ увелико расправља како ће изгледати реформа пореске политике коју најављује нова администрација. Стручњаци нису сигурни колико ће од онога што је амерички председник Џо Бајден најављивао у предизборној кампањи завршити у новим прописима. Ипак, сагласни су око тога да следи прво велико повећање пореза још од 1990. године.
Sputnik

Након најновијег пакета помоћи за опоравак привреде од пандемије ковида 19, америчка администрација и председник САД Џо Бајден сада се окрећу другом плану који би могао имати далекосежне економске последице. Реч је о пореским реформама које ће се одразити и на породичне финансије, а не само на привреду. 

Ударац за ударцем: Пет највећих економских пораза Америке

Иако детаљи још нису познати, а до усвајања нових пореских прописа ће вероватно проћи неколико месеци, аналитичари већ сугеришу да је у питању прво велико повећање пореза од 1990. године.

На основу до сада доступних информација, спекулише се да нова америчка администрација планира повећање стопе пореза на добит са 21 на 28 одсто. На столу је и предлог да се повећа индивидуални порез на доходак онима који зарађују више од 400.000 америчких долара годишње.

Предлаже се и проширивање пореских обавеза које се односе на имања, потом повећање пореза на капиталну добит за оне који зарађују најмање милион долара годишње, те прерасподела пореских погодности за одређене врсте предузећа, преноси портал Бизнис и финансије.

Ови предлози су били и део Бајденове предизборне кампање, као најава да ће се и његова пореска политика разликовати од политике доскорашњег председника Доналда Трампа. Неке други предлози у његовој агенди укључивали су порез на добит остварену у иностранству, као и укидање „црних рупа“ у прописима који регулишу промет некретнина.

Ипак, све ово су још увек нагађања и може се десити да се финални предлог веома разликује од онога о чему се сада спекулише, истичу поједини финансијски аналитичари.

Једна од главних ствари за коју се Бајден непрекидно залагао је повећање пореза на индивидуални доходак онима који зарађују више од 400.000 америчких долара годишње. Током кампање предложио је највишу пореску стопу од 39,6 одсто, мада тренутно није познато да ли ће се остати при овој стопи у финалном предлогу.

Бајден такође жели да прошири порез на имовину, који се тренутно односи само на оне са имањима вредним више од 11,7 милиона долара. 

Американци схватили да су опљачкани — преко пореских рајева

Коначно, Бајден жели да промени стопу пореза на капиталну добит, тако да буде виша за оне који зарађују најмање милион долара годишње. Порез на капиталну добит односи се на новац зарађен од инвестиција и углавном је много мањи од пореза на приходе и зараду.

Тренутно, стопа пореза на добит износи 21 одсто и то на основу одлуке коју је донела Трампова администрација 2017. године, док је пре тога износила 35 одсто.

Коментар