Последња у низу држава, 58. по реду, која је одлучила да одобри примену руског препарата је Мали, саопштио је Руски фонд за директне инвестиције.
Према броју одобрења које је до сада добила руска вакцина је на другом месту у свету.
Када је конкретно реч о афричком континенту, „Спутњик Ве“ је одобрен у десет земаља.
„Поздрављамо одлуку партнера у Малију да одобре примену ‘Спутњика Ве’у циљу спречавања ширења вируса корона“, рекао је директор РФПИ Кирил Дмитријев.
С друге стране, у Европи све су јачи гласови који позивају да се грађанима омогући приступ руској вакцини. Власник велике италијанске туристичке компаније „Студио Ваканце груп“ Ђовани Сана предложио је локалним властима на Сардинији да се обрате руској страни с молбом да се становништву острва поклони једна партија вакцине.
Према његовим речима, на Сардинију долази велики број руских туриста, а међу њима сигурно има утицајних људи који би могли да обезбеде већу партију вакцине „Спутњик Ве“ и поклоне је становништву острва.
Како је додао, конкретних контаката у том правцу за сада није било, али позитивних сигнала има.
Подсетимо, недавно је и градоначелник Нице позвао француске власти да му омогуће да за свој регион обезбеди руску вакцину „Спутњик Ве“.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Научни часопис „Лансет“ објавио је 5. фебруара резултате треће фазе клиничких испитивања вакцине против ковида „Спутњик Ве“, у којима се потврђује да „Спутњик Ве“ безбедна и ефикасна вакцина. Током треће фазе клиничких испитивања, вакцина је показала високу стопу ефикасности, имуногености и безбедности.
Ефикасност вакцине је већа од 91,6 одсто. Вакцина пружа потпуну заштиту од тешких случајева ковида 19.
Како заправо функционише вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) погледајте у нашој видео-инфографици: