Везиста поникао у Војводини је прокрчио свој пут до врха светског фудбала и очекивало се да постане „инстант лидер“ српске репрезентације, иако је пролазио кроз „дечје болести“ и није успевао да игре из Лација преточи у национални тим.
Године су прошле пуне мука, чини се, за сјајног фудбалера, године у којима су селектори покушавали да пронађу начин да искористе његове квалитете, често га померајући на места на којима није навикао да игра, додељујући му улоге некомпатибилне са његовим потенцијалом.
Славољуб Муслин, човек који је одвео Србију на Светско првенство у Русији 2018. године није водио српски тим на том такмичењу, како се причало, и због тога што Милинковић-Савић код њега није имао већу улогу.
Његов наследник, Младен Крстајић, није дорастао том послу, покушао је на силу да угура Сергеја у тим, пореметио је хемију екипе и доживео дебакл, те учинио медвеђу услугу младом фудбалеру око кога се створила још већа фама.
Није Сергеј дефанзивни везиста, није ни фудбалер који може да буде усамњени креатор игре, нити му је брзина корака главна одлика за посао „повученог“ нападача, али је следећи селектор Љубиша Тумбаковић успео да искористи део потенцијала сјајног дриблера, додавача и момка бриљантне визије терена.
Искусни стручњак му је наменио улогу џокера, то се најбоље видело у утакмици против Норвешке, у полуфиналу баража за пласман на Европско првенство, међутим дуел са Шкотском у финалу је доказао да Сергеј и даље нема право задужење у српском тиму.
Тумбаковић је чак у свом извештају написао да је немогуће да се Сергеј и Душан Тадић, најбољи фудбалер тима, истовремену нађу на терену, због сличних аутоматизама кретања, понашања, навика, што је и имало смисла, имајући у виду тактички приступ, сада већ бившег селектора.
Промена на клупи је значила и нови живот за Сергеја, нови шеф стручног штаба српског тима Драган Стојковић, заједно са својим саиграчима, савршено је скенирао шта Милинковић-Савић може, а шта не може и коначно га је поставио на право радно место.
Сергеј у свом Лацију игра на позицији централног везисте усмереног ка десној страни, одакле може да диригује игром, проналази рупе у одбрани ривала дугим лоптама и да једноставним кретњама прави велике промене у дефанзивној поставци ривала.
Са друге стране, својом појавом, висином, дугим ногама и сјајном игром главом може активно да учествује у разградњи напада ривала, што је квалитет који губи када је позициониран нешто ближе голу противника.
На то је Сергеј навикао, са тим задацима се суочава на недељном нивоу и обавља их на врхунски начин, а Пикси је то само „преписао“ и добио је резултат – Сергеј је први пут у репрезентативној каријери показао да за њега има места и у стартној постави, како у дуелу са Португалијом, тако и у мечу против Азербејџана.
Нити је Сергеј сетао Тадићу, нити Тадић Сергеју, свако је знао шта треба да ради, а резултат је ту – Србија из прве три утакмице квалификација за Светско првенство има седам освојених бодова и активну борбу за прво место, са фаворитом групе, актуелним шампионом Европе, Португалијом.
Уз све то, Милинковић-Савић је бриљантном асистенцијом АлександруМитровићу обезбедио простор да постигне други гол у Азербејџану, те донесе победу српском тиму против веома неугодног ривала.
Лакоћом покрета је подсетио на своју невероватну реакцију против Норвешке, када је прелепим лобом, „слабијом левом ногом“, демонстрирао магију додира коју поседује, што може да буде велико оружје Србије на путу ка Светском првенству.
Како на све то гледа Раде Богдановић, некадашњи репрезентативац, погледајте у специјалној емисији Миљанов корнер посвећеној националном тиму Србије.