Турски новинар за Спутњик: САД провоцирају сукоб Русије и Турске на Црном мору

Сједињене Америчке Државе покушавају да изазову сукоб Турске и Русије на Црном мору, изјавио је турски политички коментатор и новинар Мехмет Али Гулер у интервјуу за Спутњик.
Sputnik

Турски министар одбране Хулуси Акар је крајем прошле недеље разговарао са америчким колегом Лојдом Остином. Стране су размотриле питања регионалне безбедности и одбрамбену сарадњу, а амерички министар је, између осталог, указао на „растућу нестабилност на источној и јужној граници НАТО-а“.

Према мишљењу Гулера, управо су акције америчке стране извор те нестабилности.

„Прибегавајући различитим методама, Сједињене Америчке Државе су припајале земље, које су након распада Совјетског Савеза стекле независност, западном табору, настављајући да на тај начин окружују Русију. У том циљу, посебно су САД допринеле укључивању Бугарске и Румуније у састав Европске уније и НАТО-а. Применивши инструмент ‘обојене револуције’ у Грузији, Америка је покушала да искористи ту земљу као свог ‘бојног овна’ на Кавказу против Русије. Слична тактика је коришћена и у случају са Украјином“, објаснио је он.

Вашингтон демонизује Москву

Коментаришући Остинову изјаву након разговора са Акаром, турски новинар је истакао да нова америчка администрација настоји да сатанизује Русију, јер жели да учини Европску унију својим резервним играчем, као што је била у периоду Хладног рата.

„Блумберг“: Бајдена брину односи Русије и Турске

„Амерички председник Џо Бајден назива Русију ближом претњом за ЕУ и НАТО од Кине. Ослањајући се на НАТО, Вашингтон на тај начин покушава да завади ЕУ и Русију. Главни циљ му је да оконча немачко-руску енергетску сарадњу“, рекао је Гулер.

Он сматра да би Америка могла да примени сличан „рецепт“ и на Турску.

„Сједињене Америчке Државе, опет преко НАТО-а, посебно на Црном мору покушавају да изазову ‘чеони судар’ Турске и Русије. Растуће присуство Алијансе на Црном мору које се примећује у последње време представља покушај слабљења турско-руске сарадње, која веома забрињава Вашингтон. Зато САД покушавају да организују антируски фронт на линији од Балтика до Источног Средоземља. Дакле, нови балтички план НАТО-а предвиђа линију која пролази кроз Украјину, Румунију и Бугарску ка Грчкој, и даље ка бази на Криту, односно, линију која води ка Источном Медитерану“, објаснио је Гулер.

САД неће поћи за руком да спроведу план

Истовремено, новинар сматра да Вашингтон неће успети да реализује ту стратегију.

Невиђена активност НАТО-а у Црном мору узалудна – Крим је неосвојива тврђава

„Америчка хегемонија слаби, та земља губи способност да ‘игра игру сама’. САД више нису у стању да врше потпуну контролу над Турском и земљама ЕУ, највише над Немачком, како је то било у годинама Хладног рата“, рекао је он.

С обзиром да је НАТО назвао Русију претњом, нема сумње да ће његове земље-чланице заузети одређени став у складу са припадношћу Алијанси, сматра новинар.

„Али, вероватноћа да ће се то претворити у непријатељску конфронтацију старог типа – равна је нули. Са своје стране, и ЕУ и Турска ће упркос америчком притиску наставити да развијају сарадњу са Русијом и Кином у области трговине и енергетике“, закључио је он.

Прочитајте још:

Коментар