Изненађење у априлу: Колико ће снег „побрати“ воће и поврће у Србији

Снег који је изненадио Србију у априлу, ипак неће „обрати“ воће и поврће пре времена. На удару су само кајсије и брескве које је мраз још раније оштетио док су биле у цвету, а то какав ће бити њихов род биће познато тек за 10- 15 дана.
Sputnik

Професор на Пољопривредном факултету у Новом Саду, на катедри за повртарство, др Жарко Илин за Спутњик каже да ове ниске температуре, па и неколико степени испод нуле, коренастим и грашкастим културама које су посејане не могу нанети штету, јер су тек пред клијањем и ницањем.

Поврћу и воћу априлски снег и мраз неће наудити  

„Што се тиче топлољубивих повртарских култура, попут парике, парадајза, краставца, диње, лубенице, оне су сада у фази расада и у објектима у којима се налазе температуре не би смеле да буду испод 12 степени Целзијуса. Реч је о пластеницима тунелског типа и стакленицима који се у том случају морају додатно загревати, поготово у јутарњим часовима, како не би дошло до одбацивања рода прве цветне гране", објашњава наш саговорник.

Он каже да се очекује прохладан април и да ће садња тих топлољубивих врста вероватно бити одложена за седам до 10 дана, за крај априла, па можда и за прву декаду маја како не би било штете од ниских температура које су, како каже, редовна појава у првој декади априла.

Изненађење у априлу: Колико ће снег „побрати“ воће и поврће у Србији

На питање, како ће на хладно време реаговати зелениш који већ увелико имамо на пијацама, попут зелене салате, младог лука, спанаћа, блитве, Илин истиче да је њихова производња у заштићеном простору и да је реч о културама са малим захтевима када су у питању услови успевања.

Поврћу не смета хладноћа

„Они јако добро подносе ниске температуре чак до минус осам, што значи да у пластеницима тунелског типа и без додатног загревања, апсолутно не може бити штете. Може је бити код ране садње кромпира у пластеницима тунелског типа, без додатног загревања и ту би евентуално требало урадити непосредно покривање биљака, а дупла фолија на пластеницима ће апсолутно заштитити и рани кромпир који је осетљив на ниске температуре", објашњава и саветује Илин.

Зато он напомиње да потрошачи не треба да брину због овог хладног таласа, јер ће на пијацама моћи да пазаре као и до сада, једино ће можда због трошкова додатног загревања неким производима мало порасти цена.

Његов колега са катедре за воћарство Пољопривредног факултета др Зоран Кесеровић за Спутњик каже да смо од ниских температура већ имали штете у последњих 20 дана .

На удару кајсије и брескве у цвету

„Највеће штете су биле код кајсија, али нису толике колике су биле у 2020. години, тако да очекујем да ће родност кајсије бити већа. Најављују се ниске температуре у наредна три-четири дана, али све зависи од региона колико ће оне бити ниске. Уколико буде испод минус два степена Целзијуса, не може се наштетити кајсијама ако су већ формирани пупољци, али могу код оних воћних врста које се налазе у фази прецветавања или цветања, а то су сада, пре свега, шљива и крушка", напомиње наш саговорник.

Он каже да све зависи колико ће температуре бити ниске, али и додаје да се, колико му је познато, већина произвођача, поготово у Војводини, припремила за ниске температуре. То чине убацујући топли ваздух у редове између воћа, али и бацањем сламе око њих како би их заштитили. Он је, поготово малим произвођачима, саветовао да то учине путем задимљавања, ако температуре буде пала испод минус два степена.

Изненађење у априлу: Колико ће снег „побрати“ воће и поврће у Србији

Без проблема за остало воће

Директор Института за воћарство у Чачку Дарко Јевремовић за Спутњик каже да су у том крају кајсије у пуном цветању и да то може да направи проблеме, поготово мраз који се најављују наредних дана, који ће ићи испод минус два степена.

Снег који је падао ноћас и јутрос је, каже, добар што се тиче заштите од смрзавања јер ће ублажити негативно дејство ниских температура.

„Што се тиче осталог воћа, шљива је на почетку у фази такозваних белих балона, понегде су цветале и ту може доћи до благих оштећења, а код осталог воћа, пре свега јабучастог – јабуке, крушке и дуње, ту засад није било проблема“, истиче Јевремовић.

Он каже да чак и уколико у априлу температура буде нижа од просечне то неће направити проблем воћу, али може опрашивању, јер тада пчеле слабије лете и онда буде продужен период цветања, што може да се одрази на принос.

Последљи мраз у априлу

Метеоролог из Републичког хидрометеоролошког завода Недељко Тодоровић, истиче да је ово време типично за април.

Средња температура ће вероватно бити мало изнад просека, јер долазе топли дани који ће само повремено да буду прекидани краткотрајним захлађењима од два до три дана са кишом и пљусковима, када би температура била око или мало испод просека“, каже наш познати метеоролог. 

Он напомиње да је просек за максималну температуру почетком априла 15 степени, а крајем месеца 20 степени, док су минималне просечне температуре од шест до 10 степени.

Сутра и прексутра ће бити мраз, као што га је и јутрос негде било. Овај снег је пао на температури од нула степени или један степен и није ледио. Али када се мало разведри, сутра и прексутра ће бити мраза“, упозорио је наш саговорник.

Изненађење у априлу: Колико ће снег „побрати“ воће и поврће у Србији

На питање хоће ли то бити последњи мраз у априлу, он каже да ће вероватно то тако бити за већину места, али за брдско-планинске пределе не.

Од петка отопљавање

Поред отопљења које следи од петка па надаље, опет ће, како напомиње, бити захлеђења са кишом и падом температуре, па после разведравања на брдима и планинама може да буде мраза.

Мраза и снега зна да буде и крајем априла, то је непредвидиво, али ће, додаје Тодоровић, свакако од петка доћи до побољшања времена па то нешто топлије време смањује шансу за појаву мраза.

А то да ли ћемо на пијацама имати слабију понуду кајсија и брескви знаћемо, како каже Јевремовић, тек за 10- 15 дана, када дође до заметања плодова. Тада ће се дефинитивно знати колике су штете и процена рода за ову годину.

Коментар