Европска унија установила је конкретан инструмент подршке великим инфраструктурним пројектима на Западном Балкану, каже Писонеро, наглашавајући да ће Економски и инвестициони план помоћи да се искористе средства од других јавних и приватних инвеститора, укључујући Европску инвестициону банку, под врло повољним условима, пренела је РТЦГ.
„Подршка ЕУ одрживим инвестицијама допринеће циљу Црне Горе да обезбеди одрживост јавног дуга, што је такође од пресудне улоге у контексту процеса приступања. ЕУ не отплаћује кредите од трећих страна“, каже Писонеро.
Поручује да је свака земља слободна да утврди своје инвестиционе циљеве.
„Истовремено, ЕУ је забринута због социо-економских и финансијских ефеката које неке кинеске инвестиције могу имати. Постоји ризик од макроекономских неравнотежа и зависности од дуга“, наглашава портпаролка ЕК.
Додаје да ће ЕУ наставити да промовише стабилност, одрживи развој и поштовање доброг управљања, у партнерству са трећ́им земљама, такође и на Западном Балкану.
Да је ЕУ забринута због кинеског дуга у Црној Гори поручио је и потпарол ЕУ Петер Стано, одговарајући на интересовање бриселских новинара.
„Када говоримо конкретно о Црној Гори и Кини, ЕУ је забринута због социоекономских и финасијских ефеката неких кинеских инвестиција и дуга који неке кинеске инвестиције имају у земљи…“, казао је Стано.
Поручио је да мотиви за таква задужења треба да буду проверени са црногорским властима, уз подсећање да је ЕУ највећи пружалац финансијске помоћи и трговински партнер.
„Радимо много са Црном Гором и земљама Западног Балкана, како бисмо им помогли да се ускладе са ЕУ стандардима и реформама, али не отплаћујемо дугове које они узимају од трећих земаља“, закључио је Стано.