Амерички сенатори апелују на Конгрес: Елиминисати дисбаланс у односима са Кином

Амерички демократски сенатор Крис Ван Холен и његов колега републиканац Ден Саливан поднели су Конгресу нацрт закона о принципу реципроцитета – 2021. чија је сврха, према њиховим речима, да елиминише „значајан дисбаланс“ у односима САД и Кине.
Sputnik

У документу, у који је „РТ“ имао увид, говори се о неколико праваца у којима сарадња изазива забринутост сенатора. Ту спадају трговина, дипломатија, образовање и сфера комуникације. Између осталог, у тексту је наведено да Пекинг понекад ускраћује право на улазак америчким дипломатама и другим званичницима, као и да ограничава кретање америчких новинара широм земље.

Поред тога, Кина пружа „огромне субвенције“ својој пољопривреди, индустрији челика и алуминијума, што са своје стране „штети слободној конкуренцији унутар земље и на глобалном нивоу“, саопштено у документу.

„Нацрт закона директно налаже администрацији председника САД Џоа Бајдена да изради подробан извештај за амерички Конгрес који детаљно описује препреке које Кина ствара како би спречила слободан рад америчких дипломата, званичника, новинара, предузећа и невладиних организација у земљи“, наведено је у саопштењу Ван Холена.
Шеф ФБИ о претњи број један: На сваких 10 сати отварамо нову истрагу

Документ садржи и препоруке у погледу одговора који Сједињене Америчке Државе могу да пруже како би постигле „реципроцитет“у односима са Кином.

Према речима Ван Холена, „дошло је време да се оконча једнострани приступ“ Кине.

„Суштина у спровођењу принципа реципроцитета је у идентификовању свих области у којима смо стављени у неповољан положај и изради доследне стратегије за попуњавање празнина“, додао је он.

Са своје стране, сенатор Саливан изјавио је да се амерички грађани, бизнисмени и представници организација које послују у Кини „деценијама“ суочавају са значајним ограничењима и цензуром. Апеловао је на Конгрес да предузме неопходне мере и заштити интересе Американаца.

Раније је шеф кинеске дипломатије Ван Ји рекао да, без обзира на постојеће несугласице и разлике између Пекинга и Вашингтона, могу да се регулишу спорна питања „избегавајући сукобе и конфронтације“.

Прочитајте још:

Коментар