Према речима 97-годишњег Кисинџера, уз претњу нуклеарног оружја појавила се опасност коју представља вештачка интелигенција. Он сматра да то може да доведе до „судњег дана“.
Почетком 1970-их година, када је Совјетски Савез био главни непријатељ Америке, Кисинџер је развио програм за нормализацију односа између САД и Кине с циљем да „примора“ Кремљ да троши више средстава на осигуравање безбедности источних граница. Политика бившег председника Доналда Трампа, коју је готово у свим аспектима потврдио нови председник Џо Бајден, поништио је резултате политике сарадње са Кином.
Претња „судњег дана“
Говорећи на форуму за међународне послове „Седона“, бивши шеф америчке дипломатије је кризу у односима са Кином назвао „највећим проблемом за Америку и свет“.
„Први пут у историји постоји шанса да човечанство престане да постоји. Створили смо технологију која надмашује све што смо могли да замислимо пре 70 година“, изјавио је Кисинџер након речи шефа Пентагона Лојда Остина да ће се „следећи велики рат значајно разликовати од претходних које су Американци раније водили“.
Кисинџер се сложио са том тврдњом. Подсетио је да је нуклеарно оружје током совјетско-америчке конфронтације служило као озбиљна претња.
Како је рекао, сада је нуклеарној технологији додата вештачка интелигенција, а САД и Кина су лидери у тој сфери. То још више приближава претњу „судњег дана“, упозорава Кисинџер.
Коришћење високих технологија у области вештачке интелигенције значи да човек и машина постају партнери и да машине могу да стекну способност доношења сопствених одлука, сматра он.
„Током војног сукоба између високотехнолошких сила, то повлачи колосалне последице“, уверен је Кисинџер.
Како приступити Кини?
Амерички дипломата је своје статове о актуелним америчко-кинеским односима изнео у интервјуу за немачки лист „Велт“. Кисинџер је позвао западне владе за спрече успон Кине, али да у исто време одржавају мир између Пекинга и Вашингтона.
Према његовим речима, Америка би требало да оствари велика достигнућа у области вештачке интелигенције и не дозволи доминацију Кине на том пољу. Теоретски, обе стране имају могућност да победе у трци, сматра он. Међутим, како је рекао, оне морају да ограниче своје амбиције некаквим договором.
Сједињене Америчке Државе би требало да имају поуздана одбрамбена средства, додао је Кисинџер.
„Али би у свету високе технологије Сједињене Америчке Државе требало да теже коегзистенцији“, сматра бивши државни секретар.
Истовремено, Кисинџер каже да је неопходно упутити критику и Европској унији. Према његовим речима, ако Европа буде користила америчко-кинеске несугласице, то ће довести до погоршања конфронтације и продубљивања кризе.
„Нисам присталица крсташког рата против Кине, са њом морамо да постигнемо међусобно разумевање“, рекао је иницијатор једне од највећих политичких сензација 1970-их година – Никсонове неочекиване посете Кини и његовог састанка са Мао Цедунгом.
Да ли ће Бајден послушати Кисинџерове савете?
Према писању руских медија, поставља се питање да ли је тренутни шеф Беле куће спреман да следи препоруке познатог аналитичара.
Прокинески медији на Западу подсећају да је конфронтација између САД и Кине достигла кризне размере за време бившег председника Доналда Трампа. Актуелни председник Џозеф Бајден могао је да стабилизује ситуацију, али је он, игноришући најопасније аспекте тога, наставио политику свог претходника, наводе медији.
Лист „Саут Чајна морнинг пост“ пише да је Бајден прошле недеље одржао говор у којем је режим у Кини назвао ауторитарним. Председник је позвао законодавце да одобре огромне суме новца за надметање са Кином.
Очигледно, Кисинџерови савети не одговарају тренутном америчком естаблишменту, пише медиј и истиче да је у Америци расположење сада другачије.
Прочитајте још: