Према писању листа, већина америчке војне опреме купљена је 1980-их и 1990-их година, а флота се сада готово преполовила у односу на то каква је била пре 30 година.
„Војска нема довољно јединица да изврши све што од ње може да буде тражено“, преноси „Нешенал интерест“ речи више научне сараднице истраживачког института „Херитеџ фондејшн“ Дакоте Вуд.
Неке друге земље су последњих 20 година уложиле у свој одбрамбени сектор, нову опрему, као и напредне технологије, каже експерт и додаје да о томе сведоче и њихове вештине показане на вежбама.
Истовремено, Вуд је истакла забринутост због чињенице да су савезници Сједињених Америчких Држава „дозволили својим војскама да ослабе“ до таквог степена да готово да нису у стању да пруже помоћ у случају настанка озбиљне кризе.
„На пример, уколико Кина и САД уђу у рат око Тајвана и Кина победи, тешко да ће Пекинг дозволити Америци да одахне, прегрупише се, а затим да започне рат поново“, сматра експерт.
Она је скренула пажњу на то да администрација америчког председника Џоа Бајдена и демократска већина у Конгресу верује да би главни противници САД могли да сачекају да земља изађе на крај са унутрашњим проблемима и спровести модернизацију Оружаних снага.
Прочитајте још: