Руски командант: НАТО бродови први пут од 1940-их редовни у походима на Арктик

Интензитет активности оперативне и борбене обуке НАТО-а у близини руских граница на Арктику повећао се последњих година, изјавио је командант Северне флоте, адмирал Александар Моисејев. Како каже, први пут од Другог светског рата НАТО бродови редовно одлазе у походе на Арктик.
Sputnik
„Поморске снаге НАТО-а започеле су праксу извођења редовних појединачних и групних похода борбених бродова. Констатовао бих да тога није било практично од времена Другог светског рата. Примећено је да се повећава трајање присуства подморница и бродова америчке Ратне морнарице у Баренцовом и Норвешком мору“, рекао је Моисејев на брифингу за руске и стране новинаре на нуклеарној ракетној крстарицом „Петар Велики“.
Према речима команданта, знатно је повећан интензитет летова авиона стратешке бомбардерске авијације америчког ваздухопловства на Арктику. Он сматра да су те акције провокативне природе и да негативно утичу на систем регионалне безбедности у целини.

Војна безбедност Русије на Арктику загарантована

Међутим, припадници војске и оружје, распоређено на Арктику, осигуравају војну безбедност Русије, сматра адмирал.
„На Арктику је тренутно размештена војна група која може адекватно да одговори на постојеће и будуће претње. Северна флота је у стању да осигура заштиту националних интереса и војну безбедност Руске Федерације у арктичком региону“, изјавио је командант.
Москва: Не дозволити да Арктик склизне у конфронтацију
Како је рекао, лични састав Северне флоте уз одржавање високог нивоа борбене готовости редовно решава задатке пружања помоћи и спасавања на мору, укључући и на руту Северног морског пута, као и осигурања безбедности пловидбе и еколошке безбедности на Арктику.
„Активност Северне флоте је првенствено усмерена на одржавање стабилности у евроатлантском региону, спроводи се у строгом складу са нормама међународног права и није усмерена против других земаља“, истакао је Моисејев.
Истовремено, додао је да Северна флота ефикасно осигурава војну и економску безбедност Русије, притом не само у арктиччком региону, већ и у другим деловима Светског океана у утврђеним границама одговорности.
Прочитајте још:
 
Коментар