Према наводима часописа, бројност ове војне формације десет је пута већи од броја подземних агената ЦИА.
У чланку се наводи да „тајни“ војници раде и у земљи и у иностранству, обављајући задатке у војној униформи или прерушени у цивиле.
Осим тога, према извештајима медија, у овом програму учествује око 130 приватних компанија које годишње троше више од 900 милиона долара.
Ради се о стварању лажне документације, плаћању рачуна и пореза лица која раде под лажним именима, као и производњи специјалних уређаја и опреме за прислушкивање и надзор у најудаљенијим крајевима Блиског истока и Африке.
Снаге за специјалне намене америчке војске чине више од половине укупног састава тајних трупа. Њихов главни задатак је прогон терориста у ратним зонама и непријатељским земљама.
Најновија и најбрже растућа група ове војске су сајбер-борци, који раде под измишљеним именима и прикупљају информације са интернета, а такође могу да учествују у кампањама утицаја на друштвеним мрежама.
Аутори истраге сматрају да је Вашингтону ова тајна формација потребна не само за борбу против тероризма, већ и за повећање конкурентног потенцијала у хибридном рату против Русије и Кине.
„Њузвик“ је успео да разговара са једним од пензионисаних високих официра тајне војске. Он је испричао да се ништа не зна о стварним размерама програма, а такође је истакао да је жеља да се буде нерањив за непријатеља корисна само Сједињеним Америчким Државама, међутим, на глобалном нивоу овај тренд отежава решавање сукоба.
Прочитајте још: